Erdogan pritet nga Putini

23/01/2019 - 21:43

Presidenti rus Vladimir Putin mirëpriti homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të mërkurën në Kremlin, për të diskutuar mbi bisedimet për Sirinë. Turqit kishin njoftuar më herët se bisedimet do të fokusoheshin mbi të ashtuquajturën “zonë sigurie” nga Ankaraja zyrtare, në Sirinë veriore.

Rusia dhe Turqia kanë rënë dakord për të koordinuar operacionet në terren, në Siri, pas njoftimit befasues të presidentit amerikan, Donald Trump, gjatë muajit të kaluar për tërheqjen e rreth 2.000 trupave amerikanë nga Siria.

Në nisje të takimit të tyre në Kremlin, Putin iu referua Erdoganit me fjalët “i dashur mik”, teksa tha se vendet e tyre “punojnë bashkërisht për çështje të sigurisë rajonale, e po ashtu bashkëveprojnë aktivisht në Siri”.

Erdogani përdori të njëjtën shprehje vlerësuese për Putinin, siç vërehet në komentet e përkthyera nga shtypi rus, e tha se “solidariteti ynë është një kontribut me peshë në sigurinë e rajonit”.

Retorika e ngrohtë erdhi pavarësisht faktit se dy udhëheqësit në fjalë mbështesin palë të kundërta në konfliktin e Sirisë. Rusia ofron mbështetje të qenësishme ndaj qeverisë siriane, ndërsa Turqia ka mbështetur grupet rebele që luftuan forcat besnike të presidentit Bashar al-Assad.

E pavarësisht gjithçkaje, ata kanë punuar bashkërisht për të gjetur një zgjidhje politike ndaj konfliktit 7-vjeçar. Turqia mirëpriti tërheqjen e planifikuar të Uashingtonit nga Siria, por e ardhmja e milicive kurde të mbështetura nga SHBA, të konsideruar si terroristë nga Ankaraja, ka tensionuar disi marrëdhëniet mes dy aleatëve të NATO-s.

Erdogan tha të hënën se do të diskutonte me Putinin krijimin e “zonës së sigurisë” të kontrolluar nga Turqia në Sirinë veriore, siç kishte sugjeruar presidenti Trump. Kurdët, aleatët më të efektshëm të Amerikës në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik, të cilët kontrollojnë njëherazi pjesën më të madhe të veriut të Sirisë, e kanë refuzuar këtë ide, me frikën e një ofensive turke në territorin e kontrolluar prej tyre.

Moska, mbështetëse prej kohësh e Assadit, pritet ta kundërshtojë planin, me ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrob, që tha javën e kaluar se Damasku duhet të marrë kontrollin e veriut të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kina ka dëbuar tre gazetarë të Wall Street Journal të cilët kishin shkruar për efektet ekonomike dhe politike që do të ketë në vendin më

Hetuesit gjetën një video dhe një shkrim të autorit të masakrës të Hanau: Tobias R, përgjegjës i masakrës ku humbën jetën 11 persona, kis

Dy pasagjerë të bllokuar në anijën karantinë në Japoni kanë vdekur prej koronavirusit.

Një zyrtar i lartë i Pentagonit dha dorëheqjen me kërkesën e Presidentit Donald Trump.

Dy sulme me armë kanë ndodhur në Gjermani në qytetin Hanau duke lënë të vdekur 11 persona dhe plagosur 5 të tjerë.

Koronavirusi ka tejkaluar 2 mijë viktimat duke e çuar në 2012 të vdekur në më pak se dy muaj nga shfaqja e tij.

Shkelja e rradhës e armëpushimit të vendosur në Soçi të Rusisë, midis gjeneralit libian Khalifa Haftar dhe qeverisë së marrëveshjes kombë

Punëtorët e thjeshtë, pa diploma nuk do të mund të marrin viza pune në Britaninë e Madhe pas Brexit.

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në qytetin Brisbane të Australisë, ku 4 persona janë djegur të gjallë brenda një automjeti që u përfsh

Një gjykatë në Turqi liroi të martën 9 persona që u gjykuan për protestat në Parkun Gezi të Stambollit, në 2013-ën.