Erdogan: Turqia nuk heq dorë nga sistemi mbrojtës i Rusisë

14/11/2019 - 19:03

Ankaraja nuk do të heqë dorë nga sistemi mbrojtës raketor S-400 i Rusisë, edhe nëse e përvetëson sistemin Patriot të SHBA. Kështu deklaroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot pas kthimit të tij nga Uashingtoni.

“Ne i thamë SHBA që do të blinim sistemin Patriot nëse do të na ofronin një marrëveshje të mirë. Sidoqoftë, ne besojmë se oferta e SHBA-së për të hequr dorë nga S-400 është plotësisht e gabuar,” tha Erdogan për NTV.

Ai theksoi se Turqia nuk do të heqë dorë nga S-400 në favor të sistemit amerikan Patriot.

“Është e rëndësishme të kemi S-400 në sistemin tonë të mbrojtjes. Ne do të blejmë edhe S-400 dhe Patriot ndërsa zhvillojmë sistemin tonë të mbrojtjes në një mënyrë të larmishme. Kjo është strategjia e forcave tona të armatosura,” tha Erdogan.

Ai përjashtoi mundësinë e zgjedhjes midis Rusisë dhe SHBA si kurs i politikës së jashtme të Turqisë.

“Ka politikanë që më pyesin se kush është armiku: SHBA apo Rusia. Unë nuk dua armiq. Unë dua të jem miq me Amerikën dhe Rusinë. Ky është qëllimi ynë dhe ne po ndërmarrim hapa të duhur dhe disa janë të shqetësuar për këtë,” përfundoi presidenti turk.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aksionet e “Saudi Aramco” janë rritur më së larti të enjten, duke e kthyer prodhuesin shtetëror masiv të naftës në kompaninë e parë në bo

Pjesëmarrje tepër e lartë në zgjedhjet e parakohshme të kësaj të enjteje në Britaninë e Madhe.

Një stuhi e fortë për një orë ka shkaktuar përmbytje dhe duke lënë pa energji elektrike mijëra shtëpi në Brisbane, Australi.

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre nga prokur

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reja më 2 Mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pa

Shtetet e Bashkuara e kanë goditur Iranin me sanksione të reja që shënjestrojnë disa kompani, të cilat akuzohen për transportimin e armëv

Numri i gazetarëve të burgosur në botë mbetet afër shifrave rekord, sipas një studimi vjetor të publikuar të mërkurën nga Komiteti për Mb

Të paktën 250 gazetarë janë të burgosur në botë, ku kryeson Kina, si një vend autoritar që nuk e toleron pavarësinë e mediave, tha të mër

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke,

Duke parë lëkundjet e regjistruara së fundi duket se pas Shqipërisë vala e goditjeve po lëkund Turqinë dhe Greqinë fqinje.