Esper: Forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani

22/10/2019 - 07:48

“Afganët nuk duhet ta perceptojnë tërheqjen e papritur dhe gati të plotë të forcave amerikane nga Siria, si pararendëse të asaj që e pret Afganistanin. SHBA ka një angazhim afatgjatë me këtë vend. Aleatët tanë afganë dhe të tjerët të mos i keqinterpretojnë veprimet tona të javës së kaluar, të cilat kanë të bëjnë me Sirinë dhe t’i krahasojnë me Afganistanin”, deklaroi shefi i Pentagonit, Mark Esper.

Esper ripohoi vullnetin amerikan për të qëndruar në Afganistan, duke theksuar se vendi përballet me një kërcënim të egër terrorist, që e ka origjinën nga Al-Kaeda dhe që sot ka zënë vend në mesin e talebanëve.

Uashingtoni zhvilloi për një vit bisedime me talebanët, që kërkuan një tërheqje të forcave amerikane nga vendi në këmbim, ndër të tjera, të uljes së dhunës dhe fillimit të një dialogu ndërafgan. Bisedimet u ndërprenë në fillim të shtatorit nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mosmarrëveshjet për luftëtarët e huaj dominuan edhe një takim të koalicionit ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, që u mbajt javën e kalu

Kandidati për Komisioner të Komisionit të Zgjerimit dhe Fqinjësisë së mirë, Olivér Várhelyi ka marrë dritën e gjelbër nga Komisioni i Par

Rreth shtatë milionë fëmijë në vit nuk janë të lirë, pasi ata mbahen në burgje, paraburgim, qendra për ndalimin e migracionit, shtëpi për

Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformim

Të paktën katër persona kanë mbetur të vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në Fresno, në Californinë qendrore, kur ndoshta më shumë

Në Gjermani rrogat janë të larta, kështu mendojnë shumë migrantë, që duan të vijnë e jetojnë në këtë vend.

Presidenti Donald Trump bëri një vizitë të papritur në një spital ushtarak pasditen e së shtunës për atë që Shtëpia e Bardhë thotë se ësh

Venecia po përgatitet për një “valë përmbytjesh”, që mund të “pushtojë” të gjithë qytetin.

Protestat e “Jelekëve të Verdhë” në Francë shënojnë përvjetorin e tyre të parë të dielën me pjesëmarrje më të ulët sesa demonstratat.

Autoritetet njoftuan se 16-vjeçari që hapi zjarr në një shkollë të mesme të Kalifornisë duke vrarë 2 persona, ka vdekur.