Esper: Forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani

22/10/2019 - 07:48

“Afganët nuk duhet ta perceptojnë tërheqjen e papritur dhe gati të plotë të forcave amerikane nga Siria, si pararendëse të asaj që e pret Afganistanin. SHBA ka një angazhim afatgjatë me këtë vend. Aleatët tanë afganë dhe të tjerët të mos i keqinterpretojnë veprimet tona të javës së kaluar, të cilat kanë të bëjnë me Sirinë dhe t’i krahasojnë me Afganistanin”, deklaroi shefi i Pentagonit, Mark Esper.

Esper ripohoi vullnetin amerikan për të qëndruar në Afganistan, duke theksuar se vendi përballet me një kërcënim të egër terrorist, që e ka origjinën nga Al-Kaeda dhe që sot ka zënë vend në mesin e talebanëve.

Uashingtoni zhvilloi për një vit bisedime me talebanët, që kërkuan një tërheqje të forcave amerikane nga vendi në këmbim, ndër të tjera, të uljes së dhunës dhe fillimit të një dialogu ndërafgan. Bisedimet u ndërprenë në fillim të shtatorit nga presidenti i SHBA-së, Donald Trump.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë sot vendi me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi.

Ditë pas dite, lista e mjekëve që humbin jetën në Itali nga koronavirusi, fatkeqësisht, shtohet me emra të rinj.

Presidenti i Italisë, Sergio Matarella në një video mesazh sot ka thënë se Italia po përjeton një faqe të keqe të historisë së saj dhe i