Flet shoferi i kamionit që qëndroi mbi urë: Ishte një mrekulli

18/08/2018 - 14:18

   Luigi Fiorillo arriti të ndalë makinën e tij një hap larg nga gërmadhat e urës Morandi, e cila u shemb në 14 Gusht në Xhenova të Italisë.

Kjo është dëshmia e tij: “Isha duke ecur më shpejtësi të ulët, pasi po binte shi dhe po respektoja distancën e sigurisë. Ndoshta kjo ka qenë dhe arsyeja që unë shpëtova për mrekulli”. Këto ishin fjalët e Luigi Fiorillo, shoferit të kamionit që është bërë simbol i rrëzimit të urës Morandi.

“Po kthehesha nga një dërgesë në bregun perëndimor”, tha ai në një intervistë për NewsMediaset.

“Po lëvizja ngadalë, nuk po e shikoja më urën, kur gjithçka u shemb, sa hap e mbyll sytë. Nuk mbaj mend mirë, isha i habitur dhe i frikësuar. E fika makinë dhe më pas u largova direk nga frika se gjithçka do të shembej. Unë jam gjallë dhe kjo është njjë mrekulli, rrëfeu ai.

Tragjedia në Xhenova, mori jetën e 41 personave, mes tyre dhe të dy të rinjve shqiptare.

18 nga 41 viktimat do të përcillen sot për në banesën e fundit, pas funeralit shtetëror që u mbajt në praninë e Presidentit të Republikës, Sergio Mattarella.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti rus Vladimir Putin mirëpriti homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të mërkurën në Kremlin, për të diskutuar mbi bisedime

Komisioni Europian u ka sugjeruar shteteve të Bashkimit Europian të forcojnë kontrollet ndaj shtetasve të vendeve jo anëtare të BE-së, të

Më shumë se 500 refugjatë janë larguar nga një qendër pranimi në një qytezë afër Romës.

Agjencia kombëtare e motit në Francë, "Meteo France", tha të martën se një pjesë e madhe e vendit pritet të përfshihet nga nivele të rrez

Një tërmet me magnitudë 6.0  ballë është regjistruar në Zelandën e Re, 5 km në veri të qytetit Whanganui.

Senati amerikan do të votojë të enjten për dy projektligje që do të sillnin fundin e menjëhershëm të mbylljes së pjesshme të qeverisë, ra

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo lavdëroi këtë të martë valën e “përçarjes” në politikën globale, duke cituar këtu Donald Trumpi

Jep dorëheqjen Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet evropiane në Departamentin e Shtetit, duke krijuar një boshllëk të rëndësish

Militantët talibanë sulmuan një bazë ushtarake në provincën lindore Maidan Vardak të Afganistanit, duke vrarë së paku 12 njerëz dhe plago

Washingtoni i bëri thirrje Moskës që të ndërmarrë hapa për të shpëtuar një traktat për kontrollin e armëve, që daton nga koha e Luftës së