Florida, uragani mbyll plazhet dhe qendrat e testeve të Covid-19

02/08/2020 - 11:44

Uragani Isaias ka goditur zonën e në Floridas në SHBA duke shkaktuar mbylljen e plazheve dhe të qendrave të testimit të popullatës për koronavirusin.

Në Miami Beach, oficerët e patrullës ndaluan rojet të hynin në zonën e plazhit pasi zona u bllokua për shkak të erërave të forta dhe stuhisë tropikale nga Uragani Isaias.

Disa turistë u panë në një nga institucionet e pakta që qëndronin të hapura, por shumica e restoranteve të zonës ishin të mbyllura..

Forcat e emergjencës janë penguar në përgjigjen e tyre ndaj dëmeve të uraganit nga situata e pandemisë, ndërsa infektimet me koronavirus në Florida kanë shkaktuar një nga shpërthimet më të këqija në gjithë vendin.

Sipas autoriteteve, Florida ka mbi 480 mijë raste të konfirmuara nga të cilat dhjetëra mijëra të regjistruara vetëm në javën e fundit.

Autoritetet e emergjencës thanë se era e fortë e urgananit Isaias shkaktoi stuhi deri në 1.5 metër, duke sjellë rrezik për dëme në gjithë zonën e prekur.

Guvernatori i zonës Ron DeSantis paralajmëroi banorët të shtunën që të mos gënjehen nga dobësimi i uraganit pasi të dielën do të ketë dëme ndërkohë që erërat me shpejtësi 110 km / orë, sipas Qendrës Kombëtare të Uraganëve e Shteteve të Bashkuara do të zhvendosen në bregun lindor të shtetit drejt Karolinës së Veriut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej më shumë se 100 ditësh ky vend nuk po shënon asnjë transmetim komunitar të Covid 19.

Pasditen e kësaj të hëne, Kryeministri i Libanit, Hassan Diab njoftoi dorëheqjen e qeverisë së tij pasi një shpërthim i fuqishëm i portit

Në 24 orët e fundit, në Itali janë regjistruar 259 raste të reja me koronavirus, një rënie në raport më të dielën që u regjistruan 463 ra

Qeveria e Libanit pritet të japë dorëheqjen pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi pasditen e 4 gushtit dhe pas protestave masive që qytet

Minsku dhe qytete të tjera të Bjellorusisë u përfshinë nga dhuna e ashpër dhe protestat anti-qeveritare natën e të dielës pas mbylljes së

Libani duhet të kryejë reforma urgjente fiskale në mënyrë që të mund të futet në fondet e ndihmës, deklaroi Fondi Monetar Ndërkombëtar pa

Një maskë mbrojtëse duhet mbajtur tani në shumë pjesë të Parisit, duke filluar nga e hëna, pasi autoritetet vendosën të marrin masa të re

Një biznesmen i fuqishëm është vënë në pranga nga autoritetet në Hong Kong, pasi akuzohet për marrëveshje të fshehtë me forca të huaja.

Rikthimi i fëmijëve në shkollë për qeverinë britanike është përparësi kombëtare.

Agjencia ndërkombëtare hapësinore, NASA ka përdorur të dhënat satelitore për të hartuar shkatërrimin e shkaktuar nga shpërthimi vdekjepru