FMN: Pikëpamja ekonomike globale mbetet shumë e pasigurt

19/01/2021 - 10:43

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha sot se perspektiva ekonomike globale mbetet shumë e pasigurt duke pasur parasysh pandeminë e koronavirusit dhe zgjerimin e hendekut midis vendeve të pasura dhe të varfra, e cila po i kërkon FMN të gjejë mbështetje shtesë.

Në një konferencë virtuale për shtyp, Georgieva njoftoi një aprovim të ri të “monedhës” së FMN-së, përkatësisht të drejtave speciale të tërheqjes, e cila do t’u sigurojë vendeve hapësirë më të madhe fiskale për zgjidhjen e krizës shëndetësore dhe përshpejtimin e tranzicionit në ekonominë digjitale dhe të gjelbër, raporton Reuters.

Shtetet e Bashkuara, aksionari më i madh i vetëm i FMN-së, bllokuan lëvizjen e Fondit nën presidentin në largim Donald Trump, duke pretenduar se ai do të siguronte më shumë fonde për vendet më të pasura, pasi shpërndarja do të ishte proporcionale me pjesën e tyre të pronësisë.

Ministrja e Financave e Suedisë Magdalena Anderson, kryetarja e re e Bordit të Drejtorëve të FMN-së, tha në një konferencë të përbashkët shtypi me Georgieva se ishte e qartë se nevoja për likuiditet mbetet e lartë dhe se ajo do të konsultohet me vendet anëtare mbi mundësitë e rritjes së likuiditetit.

Georgieva deklaroi se FMN rriti shpejt financimin koncesionar të tregjeve në zhvillim dhe ekonomive në zhvillim, i cili gjithashtu përfshiu donacione prej rreth 20 miliardë dollarësh në të drejtat ekzistuese speciale të tërheqjes (SDR). Ai lloj financimi, shtoi ajo, do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm, por duhen hapa të mëtejshëm.

Opsioni i një alokimi të ri SDR, një aktivitet i ngjashëm me shtypjen e parave të bankës qendrore, nuk u hoq kurrë nga tabela nga anëtarët e FMN, tha ajo, duke vënë në dukje se disa anëtarë vazhduan ta diskutonin atë si një lëvizje të mundshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një masë akulli prej 1.270 kilometrash katrorë u shkëput nga shelfi i akullit Brunt në perëndim të Antarktidës.

Një polic në Virxhinia ka humbur jetën pasi është qëlluar me armë gjatë detyrës.

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë ceremoniale pranë qytetit antik romak të Pompeit.

Me rreth 20 000 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, Republika Çeke shtrëngoi sërish kufizimet, ndërkohë që sistemi shënde

Themeluesit e prodhuesit të vaksinave, BioNTech do të nderohen me urdhrin më të lartë të meritës për angazhimin e tyre kundër pandemisë s

Një video që po qarkullon në rrjet prej pak ditësh ka tërhequr jo pak vëmendje dhe ka shqetësuar vendin e tij.

Brazili po përballet me “një tragjedi” të shkaktuar nga “një valë e re” e pandemisë Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në bazë të treguesve të  analizës së të dhënave të fundit nga Komiteti tekniko-shkencor, ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza sapo ka

Konservatorët amerikanë vlerësuan Donald Trump-in në një mbledhje vjetore të premten, duke zbuluar madje një statujë të artë të ish-presi