Fotografia e sikletshme e kryeministrit të Kanadasë

19/09/2019 - 11:26

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka shprehur keqardhjen për një fotografi të tijën në vitin 2001.

Revista “Time” ka publikuar foton e sikletshme të dy dekadave më parë, kur Trudeau studionte në një shkollë private. Gjatë një feste gala, ai kishte bërë make-up duke errësuar fytyrën dhe lëkurën dhe kishte veshur kostumin e Aladinit.

Kryeministri i Kanadasë po kërkon një mandat të dytë në zgjedhjet e 21 tetorit, por kjo fotografi e vitit 2001, më së paku është politikisht e turpshme për të.

“Mbaj përgjegjësi për veprimin tim. Nuk duhet ta kisha bërë. Duhet ta kisha ditur më mirë. Në atë kohë  nuk e kuptoja që ishte raciste, por tani e kuptoj që është raciste dhe më vjen shumë keq”, ka thënë Trudeau përpara gazetarëve, duke shpjeguar foton turpëruese.

Kryeministri kanadez u pyet nëse ka raste të tjera si kjo foto. Trudeau pranoi ekzistencën edhe të një fotografie tjetër ku kishte vendosur sërish make-up teksa po performonte në një shfaqje në shkollën e mesme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P

Një betejë e fortë po luftohet në laboratorët hulumtues të të gjitha vendeve më të përparuara: nga Kina në Shtetet e Bashkuara, Izraeli,

Duke nisur nga korriku, Spanja do të hapë hap dyert për turistët e huaj.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka hequr gjendjen e jashtëzakonshme të vendit, duke i dhënë fund kufizimeve në rajonet ku vendimi ishte

Gjermania është një ndër vendet e suksesshme në luftën ndaj koronavirusit.

Në stereotipet e armikut të qeverisë amerikane nën Donald Trump bën pjesë si Venezuela, ashtu edhe Irani.

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka kërkuar falje pasi shkeli orarin e lëvizjes për shkak të pandemisë.

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik

Policia në Hong Kong ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve, që kundërshtonin planet e Kinës për të miratuar një ligj të ri të sigu

Italia ka shënuar bilancin më të ulët të viktimave prej më shumë se 2 muajsh e gjysmë.