Fotoja që po trondit botën, babai dhe vajza mbyten teksa përpiqen të kalojnë kufirin në SHBA

26/06/2019 - 14:36

Një fotografi e babait dhe vajzës së tij të vogël të mbytur në lumë në kufirin Meksikë-SHBA, po trondit mbarë opinionin publik. Imazhet tronditëse janë publikuar nga "CNN" dhe janë një dëshmi rrënqethëse e asaj çka po ndodh me refugjatët që tentojnë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Oscar Alberto Martinez nga El Salvadori kishte kaluar lumin Rio Grande dhe ishte kthyer për të marrë gruan dhe vajzën e tij 2-vjeçare. Vajza e vogël Angie kërceu në trupin e të atit për të kaluar lumin bashkë me të. Por nuk mundën t’ia dilnin për shkak të rrymës së fortë. Gruaja me emrin Tania, pa vajzën dhe bashkëshortin teksa po mbyteshin. Ngjarja ka ndodhur ditën e diel

Trupat e tyre të pajetë u gjetën në anën meksikane të lumit Rio Grande. Historia rrënqethëse u publikua në gazetën meksikane “La Jornada”, e cila publikoi edhe fotografinë e rëndë, që më pas u botua edhe nga mediat amerikane e botërore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Londra ka dënuar konfiskimin e anijes së saj në Gjirin Persik nga Teherani duke theksuar se ka qenë duke operuar në mënyrë ligjore në ter

Atmosferë lufte në Lindjen e Mesme.

Ditën e sotme do të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Ukrainë, pasi presidenti i vendit Volodymyr Zelensky kohë më parë shpë

Autoritetet gjermane bëjnë të ditur se është rritur numri i qytetarëve që jetojnë vetëm.

Një konflikt i acaruar ditët e fundit mes partnerëve politikë në Itali rrezikon të çojë në rrëzimin e qeverisë.

Një shpërthim para hyrjes së një ndërtese universitare në Kabul ka shkaktuar vdekjen e 6 studenteve dhe plagosjen e 27 të tjerëve, të cil

Është rritur numri i viktimave në Japoni pas zjarrit të rënë qëllimisht në një studio të animuar në Kioto.