Franca do të riatdhesojë nga Siria 11 xhihadistë

12/11/2019 - 22:06

Franca do të pranojë nga Turqia, 11 shtetas francezë të dyshuar si pjesëtarë të grupit ekstremist Shteti Islamik, një ditë pasi Ankaraja tha se do të dëbonte qytetarët e huaj të lidhur me këtë grup.

Ofensiva e njëanshme e Turqisë në veri të Sirisë, ka zemëruar Uashingtonin dhe aleatët kryesorë evropianë të Turqisë në NATO, të cilët kanë frikë nga një ringjallje e Shtetit Islamik në rajon.

Vendet evropiane janë veçanërisht të shqetësuara për kthimin në Evropë, të luftëtarëve të huaj të Shtetit Islamik.

Franca, e cila ka midis 400-500 shtetas që mbahen në pjesën e Sirisë së kontrolluar nga kurdët, përfshirë rreth 60 luftëtarë, ka qenë këmbëngulëse për të mos kthyer prapa ata që ishin bashkuar me Shtetin Islamik.

Ajo dëshiron të nënshkruajë një marrëveshje me Irakun për marrjen dhe ndjekjen penale të shtetasve të saj nga Siria, raporton Rel.

Sidoqoftë, si pjesë e një marrëveshjeje të vitit 2014 me Turqinë, shtetasit francezë të arrestuar nga autoritetet turke, në të kalurën, janë deportuar në Francë.

“Brenda këtij kuadri ne po e shohim edhe riatdhesimin e 11 shtetasve francezë”, tha ministri i Brendshëm i Francës, Christophe Castaner.

Ai nuk pranoi të jepte detaje në lidhje me individët, por tha se ata do të dorëzohen tek autoritetet gjyqësore, kur të arrinin në vend.

“Rreth 250 shtetas francezë janë riatdhesuar që nga viti 2014”, tha Castaner.

Turqia thotë se ka zënë 287 militantë të Shtetit Islamik në Sirinë verilindore.

Ajo ka akuzuar vendet evropiane se janë shumë të ngathta për të tërhequr prapa qytetarët e tyre që shkuan për të luftuar në Lindjen e Mesme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Megjithëse hetimet sapo kanë nisur mbi motivet e aksidentit me helikopter që shkaktoi vdekjen e ish-lojtarit të Lakers, Kobe Bryant, dhe

Një avion pasagjerësh me 135 persona në bord rrëshqiti nga pista dhe përfundoi në një autostradë në Iran.

Detaje të tjera zbardhen nga aksidenti tragjik, që i mori jetën yllit botëror të basketbollit, Kobe Bryant me vajzën e tij 13-vjeçare.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Fatkeqësive (CDC) në Kinë ka filluar të zhvillojë një vaksinë kundër epidemisë së koronavirusit

Koronarovirusi është paraqitur tek 4 persona në Australi të cilët së voni kishin vizituar Kinën, ku edhe është përhapur ky virus, deklaru

Kobe Bryant dhe vajza e tij 13-vjeçare ishin duke shkuar në Akademinë Sportive Mamba të lojtarit legjendar të NBA kur helikopteri i tyre

Rasti i katërt i koronavirusit vdekjeprurës është konfirmuar në Los Anxhelos, thanë sot zyrtarët shëndetësorë.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca njoftoi se numri i njerëzve që ndërruan jetë në tërmetin 6.8 në rrethin Sivrice të Elazig u rrit

Të dielën forcat irakiane të sigurisë qëlluan me armë në një përpjekje për të shpërndarë protestuesit, duke plagosur disa prej tyre në kr

Dy ditë në radhë qëndrojnë pacientët në spitalin e Wuhanit, për të marrë ndihmë mjekësore pas përhapjes së koronavirusit që është duke u