Franca ndalon përdorimin e kafshëve të egra në cirqe dhe parqe ujore

30/09/2020 - 17:24

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Ministria e Mjedisit njoftoi sot nisjen e ndalimit gradual të përdorimit të kafshëve të egra që cirqet udhëtuese, të mbajtjes nën kontroll të delfinëve e orkave në parqet ujore apo dhe të fermave të kafshëve që rriten për pellushin e tyre.

Ministrja Barbara Pompili njoftoi në një konferencë për shtyp nisjen e tranzicionit ekologjik duke thënë se arinjtë, luanët, tigrat, elefantët dhe kafshë të tjera të egra nuk do të lejohen në cirqet udhëtuese “në vitet në vijim”.

Është koha të hapin një epokë të re në marrdhënien tonë me kafshët e egra”, tha Pompili duke shtuar se qeveria shpreson që masa të zbatohet plotësisht brenda pesë viteve.

Masa nuk aplikohet për kafshët e egra në shfaqjet e përhershme si kopshtet zoologjike. Pompili tha se procesi do të nisë “sapo të jetë e mudnur” dhe premtoi zgjidhje për çdo kafshë “rast pas rasti.”

Qeveria franceze ka hequr veç 8 milionë euro për programin ku përfshihet dhe ndihma për gjetjen e vendeve reja të punës për personalin e prekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot