Franca nxjerr shifrat, 471 njerëz humbën jetën nga koronavirusi në 24 orë

02/04/2020 - 21:23

Numri i vdekjeve të koronavirusit në spitalet e Francës ka arritur në 4,503, një rritje prej 471 rastesh në 24 orë, por një shifër pak më e ulët se në ditët e mëparshme.

Në shifrën e përgjithshme janë shtuar 884 vdekje në pensione dhe shtëpi përkujdesi, të dhëna që dalin për herë të parë.

Kreu i autoritetit shëndetësor kombëtar të Francës, Jerome Salomon tha se shifrat nga institucionet shëndetësore jo spitalore ishin vetëm të pjesshme.

Të dhënat tregojnë se numri i personave që pranohen në spital me koronavirus ka rënë pak dhe po stabilizohet, dhe se numri që merret në kujdesin intensiv është rritur shumë pak, me 20 raste më shumë se dje brenda 24 orëve.

Rastet e konfirmuara në Francë janë në total 59,105  me 2,116 të shtuara në 24 orët e fudnit. Numri i atyre që janë në spital me koronavirus është 26,246 pacinetë me 1,607 të shtruar në 24 orë dhe në kujdesin intensive janë gjithsej 6,489 njerëz, nga të cilët 60% janë 60-80 vjeç, 35% janë nën 60 vjeç dhe 90 persona janë nën 30 vjeç.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 70 viktima e 593 raste pozitive më shumë me Covid-19. Numri i përgjithshëm i viktimave ka arri

Nga sot Anglia dhe Skocia do të nisin zbatimin e sistemit të gjurmimit të kontaktit nëpërmjet telefonit.