Franca pas Italisë dhe Spanjës, mbi 200 viktima në 24 orë

25/03/2020 - 21:06

Numri i viktimave nga koronavirusi në Francë është rritur me 231 brenda 24 orëve të fundit duke e çuar totalin në 1,331. Kjo e bën Francën vendin e tretë në botë sa i përket vdekshmërisë ditore të pacientëve me koronavirus.

Sipas të dhënave të raportuara nga autoritetet, deri tani në vend ka 25.233 të infektuar nga të cilët 2,827 janë në një gjendje të rëndë dhe kërkojnë trajtim intensiv me respiratorë.

Megjithatë ajo që është më shqetësuese është se në Francë deri tani po numërohen vetëm ata që kanë vdekur në spital. Autoritetet thonë se së shpejti do të kenë shifra për vdekjet në shtëpitë e përkujdesjes, gjë që mund të rezultojë në një rritje të madhe të numrit të përgjithshëm të vdekjeve. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për Papa Françeskun, pandemia që ka paralizuar botën është një "përgjigje e natyrës" ndaj njerëzve që për shumë gjatë injoruan krizën eko

Qeveria e Austrisë planifikon të fillojë rihapjen e dyqaneve nga java e ardhshme, duke hequr për herë të parë një pjesë të kufizimeve të

Familja mbretërore saudite është tronditur nga koronavirusi dhe për këtë ka urdhëruar përgatitjen e një spitali elitar.

Franca vijon të raportojë shifra tragjike për humbjen e jetëve nga koronavirusi, duke u bërë tashmë vendi që po vuan më shumë në Europë.

Gjendja e kryeministri britanik Boris Johnson është përmirësuar dhe për pasojë ka lënë terapinë intensive, konfirmon Downing Street, të c

Gjatë 24 orëve të kaluara, Turqia konfirmoi 96 viktima të reja nga koronavirusi, duke e rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 908 p

Afërsisht 20% e Departamentit të Policisë së Nju Jorkut është sëmurur me Covid-19, raporton

105 mjekë kanë humbur jetën deri tani nga koronavirusi në Itali.

Vazhdon trendi në ngadalësim i pandemisë së koronavirsusit në Itali, regjistrohen 610 viktima në 24 orët e fundit.

Në 24 orët e fundit në Spanjë kanë humbur jetën 683 persona duke e çuar në 15,238 numrin total të vdekjeve.