Franca, shteti më i goditur nga vapa përvëluese, 1500 të vdekur

10/09/2019 - 08:17

Kjo verë është konsideruar si një ndër më të nxehtat në histori, sidomos për Europën. Shteti më i prekur nga vapa përvëluese ka qenë Franca. Ditët me temperaturat më të larta kanë qenë ato të fundit të qershorit dhe fillimit të korrikut.

Ministrja e Shëndetësisë, Agnss Buzyn, gjatë një interviste në media ka thënë se në këtë periudhë kur termometri ka shënuar deri në 45 gradë celsius, kanë humbur jetën 1500 persona. Ajo shtoi se krahasuar me vitin e kaluar janë shënuar 1000 vdekje më shumë. Pjesa më e madhe e viktimave i përket moshës së tretë si dhe personave që punonin në ambiente të hapura.

Gjithsesi, ministrja theksoi se janë më pak viktima se vala e të nxehtit që preku Francën në vitin 2003, e cila u mori jetën 15.000 personave.

Kjo valë e nxehtë ka qenë problem edhe për shumë vende të tjera. Në Mbretërinë e Bashkuar, në fund të muajit qershor u regjistruan 614 viktima si pasojë e temperaturave të larta. Edhe në Gjermani u shënua një numër i lartë personash që humbën jetën për shkak të të nxehtit.

Ekspertët thonë se kjo situatë vjen si pasojë e emetimit të gazeve, por shqetësues është fakti se kjo valë të nxehti ekstrem po bëhet e zakontë për stinën e verës dhe Europa nuk është e përgatitur për ta përballuar atë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshme në një fabrikë fishekzjarrësh

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në  Gjermani, ku raportohet se është vrarë me thikë djali i ish-Presidentit gjerman, Richard von Weizsäcke

Një javë më parë Venecia e Italisë u përfshi si rrallëherë nga përmbytje masive duke lënë pasoja dhe dëme materiale në qytet.

Policia në Maltë ka arrestuar një prej biznesmenëve më të njohur të vendit në lidhje me një hetim mbi vrasjen e gazetares Daphne Caruana

Pas tragjedisë së 23 tetorit kur u gjetën 39 viktima në kamionin frigoriferik, mbrëmjen e së martës është kapur një tjetër mjet me 25 per

Rusia ka reaguar ndaj njoftimit të bërë nga administrata amerikane se tashmë nuk i sheh si të paligjshme vendbanimet hebreje në Bregun Pe

Rozalin Mekginis, 33 vjeçe, u rrëmbye nga shkolla e saj në SHBA nga Henri Piete, i ati, sot 65 vjeç, i cili e mori në Meksikë dhe e detyr

Prokurorët në Suedi  kanë ndërprerë hetimet lidhur me një akuzë për përdhunim bërë kundër themeluesit të Ëikileaks, Julian Assange në vit

Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Për

Mosmarrëveshjet për luftëtarët e huaj dominuan edhe një takim të koalicionit ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, që u mbajt javën e kalu