Franca, Spanja dhe Greqia frikë për një valë të dytë

06/08/2020 - 11:11

Franca, Spanja dhe Greqia janë mes vendeve europiane që kanë regjistruar një rritje të madhe të rasteve me koronavirus të mërkurën, duke rritur frikën për një valë të dytë infeksionesh gjatë sezonit turistik.

Në Francë pati 1695 raste të reja brenda 24 orëve. Ky është numri më i lartë i rasteve ditore të infektimeve në më shumë se dy muaj. Numri total i personave të infektuar në Francë është mbi 228 mijë.

Në Spanjë u konfirmuan gjatë 24 orëve 1772 raste. Ndërkohë në Greqi për 24 orë u shtuan 124 raste duke e çuar totalin në 4973. Rastet e reja me koronavirus kanë ardhur duke u shtuar.

Shkak është bërë lehtësimi i masave. Qeverisë po përpiqen që të lehtësojë dëmin ekonomik të shkaktuar nga pandemia. Ndërkohë sipas BBC-së, masat e distancës sociale po bëhen gjithnjë e më të vështira për t’u mbajtur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë Italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 24 viktima nga koronavirusi.

Sot në Turqi hyn në fuqi një ligj i ri që imponon kontroll të rreptë shtetëror ndaj mediave sociale, ligj i cili u miratua në fund të kor

Presidenti i Turqisë, Recep Tayip Erdogan ka paralajmëruar Armeninë se do të japë llogari për luftën ndaj Azerbajxhanit.

Britania e Madhe po përballet me rritje të ndjeshme të rasteve të reja me COVID-19.

Të paktën tre lëkundje tërmeti tronditën Kaliforninë të martën, për herë të dytë në tre ditë duke i lënë banorët të frikësuar se një tërm

Qeveria e Republikës Çeke miratoi propozimin që ky vend të rikthehet në gjendje të jashtëzakonshme nga 5 tetori, për të luftuar rritjen e

Koronavirusi vijon të shkaktojë viktima në Itali.

Me vendimin që hyn në fuqi menjëherë, tre parqet ujore të Francës nuk do të mund të marrin ose të shumojnë më delfinë dhe orka.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania do të përballet me disa muaj të vështirë për shkak të koronavirusit, rap

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i