Francë, OCDE thirrje për përforcim të veprimtarisë ndaj rrezikut të ilaçeve në mjedis

14/11/2019 - 08:15

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) bëri thirrje për krijimin e strategjive kombëtare dhe planeve të veprimit për të menaxhuar rreziqet mjedisore që lidhen me praninë e produkteve farmaceutike në mjedis, që nuk njihen mjaftueshëm.

Sipas një raporti të lëshuar mbi mbetjet farmaceutike në ujë, 88 % e produkteve farmaceutike për njerëzit nuk përmbajnë të dhëna për toksicitetin mjedisor.

OECD rekomandon përmirësimin e njohurive, monitorimin e toksicitetit dhe të rreziqeve ekologjike, si edhe në shëndetin e njeriut, të mbetjeve farmaceutike në ujë.

Raporti propozon një qasje të orientuar drejt përdoruesve, për të detyruar, nxitur ose inkurajuar zvogëlimin e përdorimit të papërshtatshëm dhe të tepërt të ilaçeve, duke informuar mjekët, veterinerët, farmacistët dhe pacientët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Disa vende të Europës, nga Irlanda e Franca deri në Itali e Greqi, prej orësh po përballen me masa ciklonare që kanë lënë deri tani edhe

Parlamenti i sapozgjedhur britanik do të mblidhet të martën.

Kushtet atmosferike shkaktuan mbylljen e shkollave ne Romë e Napoli.

Pas fitores bindëse në zgjedhjet e parakohshme të së enjtes, Boris Johnson mori nga mbretëresha mandatin për formimin e qeverisë.

Policia gjermane tha se ka gjetur bombola gazi dhe municione të vjetra lufte në një apartament, ku të premten ndodhi një shpërthim, që la

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Afganistanin, Zalmay Khalilzad ka thënë se bisedimet për paqe me talibanët do të pezullohen përkoh

Ajo që po ndodh në oqeanin Paqësor, pranë brigjeve të Kalifornisë, është një mister i vërtetë.

Aksionet e “Saudi Aramco” janë rritur më së larti të enjten, duke e kthyer prodhuesin shtetëror masiv të naftës në kompaninë e parë në bo

Pjesëmarrje tepër e lartë në zgjedhjet e parakohshme të kësaj të enjteje në Britaninë e Madhe.

Një stuhi e fortë për një orë ka shkaktuar përmbytje dhe duke lënë pa energji elektrike mijëra shtëpi në Brisbane, Australi.