Frikë nga të tjera shembje, 400 banorë braktisin banesat

Postuar: 15/08/2018 - 17:50

   Qyteti i Xhenovës u gjunjëzua dje para një tragjedie që deri më tani i ka marrë jetën 39 personave, ndërsa dhjetra të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Kur e gjithë vëmendja është përqendruar tek kërkimet me shpresën për të gjetur të tjerë të mbijetuar, qindra qytetarë janë detyruar që prej ditës së djeshme që të lënë shtëpitë e tyre. Siç raportojnë mediat italiane, të paktën 400 banorë të zonës kanë ‘braktisur’ shtëpitë, pasi zona në fjalë është në perimetrin e sigurisë për shkak të rrezikut.

‘Republica’ shkruan se disa kanë preferuar që të strehohen tek të afërmit, disa vendet e ofruara nga komuna. Ndërkohë në zonën rreth lumit Polcevera u izoluan menjëherë dhe furnizimet me gaz, ndërsa energjia u ndërpre, për t’iu paraprirë çdo rreziku. Ndërkohë, vet banorët në dëshmitë e tyre e kishin përjetuar ngjarjen në fjalë njësoj si një tërmet, pasi banesat e tyre ishin lëkundur nga rrëzimi i urës Morandi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një fëmijë ka humbur jetën dhe katër persona të tjerë janë plagosur, pasi një anije me emigrantë, shumica prej tyre sirianë, është fundos

Një sulm me armë mbi një paradë ushtarake në një qytezë në juglindje të Iranit ka lënë dhjetëra viktima dhe të plagosur.

   Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May ka thënë se BE duhet të trajtojë Mbretërinë e Bashkuar me më shumë ‘respekt’ në ne

   Po bëhet gjithnjë e më e qartë: evropianët po e përfundojnë verën e tyre. Arsyeja?

   “Nuk ke për të ma qëlluar burrin”, dëgjohen fjalët e të fejuarës së viktimës që filmon dy fqinjët, at e bir, të dy me armë në

   Prodhimi i kokainës në Kolumbi ka arritur nivele rekord në vitin 2017, sipas statistikave të reja të publikuara nga OKB.

   Presidenti amerikan Donald Trump sugjeron ndërtimin e një muri përgjatë shkretëtirës së Saharasë për të frenuar krizën e emigrantëve n

   Të paktën tre persona janë varë nga disa të shtëna me armë zjarri në një qendër farmaceutike në Maryland të Shteteve të Bashkuara të A

Një aksident tragjik i ka marrë jetën katër fëmijëve të moshës fillore në Holandë, pasi treni është përplasur me biçikletën me të cilën a

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.