Futet në karantinë edhe Belgjika

30/10/2020 - 21:18

Belgjika futet për herë të dytë në karantinë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus. Kryeministri belg Alexander De Croo në një deklaratë për mediat njoftoi një bllokim kombëtar të “përforcuar”. Sipas mediave të huaja që nga e hëna, bizneset që nuk janë thelbësore do të mbyllen dhe punonjësit duhet të vijojnë punën nga shtëpia kur është e mundur. Pushimet shkollore në vend do të zgjaten.

“Ne morëm vendimin për një bllokim të përforcuar. Këto janë masat e shansit të fundit.”– tha ai.

Në një konferencë për shtyp, De Croo tha se vizitat në shtëpitë e familjes dhe miqve nuk do të lejohen më. ndërkohë personat që jetojnë vetëm do të lejohen të kenë kontakte të ngushta me dy persona nga jashtë shtëpisë së tyre.

Të gjitha shkollat ​​do të qëndrojnë të mbyllura deri më 15 nëntor. Shkollat ​​e mesme në vitet e dyta dhe të treta do të sigurojnë mësim në distancë. Funeralet mund të bëhen me deri në 15 persona.

Që prej fillimit të pandemisë deri më tani në Belgjikë janë shënuar 392,258 të infektuar dhe 11,308 të vdekur si pasojë e COVID-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria japoneze ka bërë të ditur se vetëvrasjet në vend gjatë tetorit të vitit 2020 morën më shumë jetë njerëzish se sa mori koronavirus

Italia regjistroi sot 541 vdekje 20 mijë e 648 pacientë të prekur me Covid-19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Policia franceze arrestoi 81 persona në të gjithë Francën, teksa protesta të shumta janë shkaktuar si pasojë e brutalitetit të policisë d

Qeveria çeke njoftoi sot rihapjen e tregjeve, restoranteve dhe muzeve më 3 dhjetor në të gjithë vendin, ku epidemia e koronavirusit të ri

Sidnei ka regjistruar natën më të nxehtë të nëntorit në histori me temperaturën gjatë ditës prej 40 gradësh celcius, të dielën.

Në orët e para të mëngjesit, mbi një mijë oficerë policie me mbështetjen e Europol kryen një bastisje të koordinuar kundër anëtarëve të n

Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima të koronavirusit që prej fillimit të pandemisë, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisu

Të paktën 150 persona u arrestuan gjatë demonstratave të mbajtura dje në Londër kundër masave të marra për frenimin e pandemisë së korona

Një studim doli në përfundimin se Covid-19 dhe sëmundjet e lidhura me të mund të shkaktojnë probleme shëndetësore. Mbi 70% e pacientëve t

Të paktën 30 pjesëtarë afganë të sigurisë janë vrarë si pasojë e një sulmi vetëvrasës me makinë-bombë, në një bazë ushtarake në provincën