Gjenden 27 sarkofagë, të mbyllur prej 2500 vitesh në Egjipt

20/09/2020 - 21:58

Të varrosur 2.500 vite më parë dhe që nga ajo nuk qenë hapur kurrë. Janë 27 sarkofagë që kanë kanë dalë në dritë  nga arkeologët në një varrezë antike në Egjipt.

Varret janë gjetur brenda një pusi në një vend të shenjtë në Saqqara, një vend varrimesh aktiv për më shumë se 3 mijë vite dhe trashëgimi e Unesco-s.

Ky zbulim sikurse bën me dije Bbc, është konsideruar nga ekspertët si një prej më të mëdhenjve në llojin e tij.

Fotografitë e publikuara tregojnë arkivolët prej druri të ruajtur mirë dhe të pikturuar në ngjyra të gjalla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a

Kryeministri çek, Andrej Babis tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e n

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që vjen nga Kina mund të s

Numri i të prekurve nga koronavirus në mbarë botën ka shkuar në mbi 42 milionë.

Suedia që në fillim të pandemisë ka vepruar kundër të gjithë botës.

Bankat në Frankfurt, në metropolin financiar të Gjermanisë, po përballen me humbje të mëdha të vendeve të punës për shkak të pandemisë Co