Gjermani, marshime masive pro-Evropës

19/05/2019 - 19:28

Kur na ndan edhe një javë nga zgjedhjet për Parlamentin Evropian, mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët e Gjermanisë për të shprehur mbështetjen e tyre për Europën.

Të shqetësuar nga rritja e ekstremeve të djathta, marshuesit dolën në qytete të ndryshme për të motivuar popullin që të marrë pjesë në këto zgjedhje.

Rrugët e Berlinit, Frankfurtit, Hamburgut, Këlnit, Laipsigut, Mynihut dhe Shtutgartit u mbushën nga marshuesit të cilët kërkonin të përçonin një mesazh kundër nacionalizmit që propogandojnë partitë ekstremiste të djathta.

Liderja e Partisë Social Demokrate të Gjermanisë, Andrea Nahles dhe kandidatja kryesore e kësaj partie për PE, Ministrja e Drejtësisë Katherina Barley, ishin gjithashtu pjesëmarrëse në marshim.

“Një Evropë për të gjithë nuk është një Evropë për shtetet më vete ku secili lufton secilin. Ne e kishim këtë gjendje dhe dihet se si shkoi”,- shkruante Nahles në Twitter.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndryshimet e klimës që kanë të bëjnë me ngrohjen globale po përshpejtohen, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Metrologjisë.

Hotelieri dhe filantropi i njohur Barron Hilton ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Ish-zv.presidenti amerikan Joe Biden, kandidat demokrat për president në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, ka kërkuar nga presidenti Do

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet me qëllim të finalizimit të

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar të premten se mund të lirojë të burgosurit e grupit militant, Shteti Islamik (IS) në kufij

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një nga sulmet më vdekjeprurëse kundër ushtrisë në Burkina Faso muajve të fundit, raporton faqja e

Psikologët gjermanë kanë biseduar me refugjatët që qëndrojnë në qendrat e pritjes në Lajpcig, Gjermani.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka shprehur keqardhjen për një fotografi të tijën në vitin 2001.

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar shuma të mëdha për ata që ndihmojnë në kapjen e qindra të burgosurve që janë arratisu

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, u “zu ngushtë” nga një person teksa po vizitonte spitalin ‘’Whipps Cross’’.