Gjermania kërkon 30 mijë infermierë

10/02/2019 - 21:01

Gjermania ka 30 mijë vende të lira pune për infermierë. Kështu është raportuar sot në një kronikë të transmetuar nga DW, që bën me dije se pavarësisht projekteve të ndërmarra nga qeveria për të ardhurit nga vende e treta, Gjermania ende nuk ka arritur të plotësojë nevojat për infermierë të kualifikuar.

Por sikurse bëhej me dije në kronikë, kjo kërkesë i ka hapur rrugën shumë abuzimeve. I tillë është rasti i Bosnjës nga ku aktualisht një numër i madh infermierësh është larguar për t’u punësuar në Gjermani.

Gazetarja boshnjake, ka zbuluar se tashmë, shumë të rinj, për t’u larguar nga vendi blejnë diplomën e infermierit pa kryer studime dhe pa patur specializimin e duhur për të kryer këtë profesion.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, beson se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duhet të vazhdojë të luajë rol drejtues në Evr

Reshjet masive të dëborës paralizuan sot pjesën lindore të Kanadasë, duke detyruar mbylljen e dhjetëra institucioneve arsimore dhe anulim