Gjermania kërkon 30 mijë infermierë

10/02/2019 - 21:01

Gjermania ka 30 mijë vende të lira pune për infermierë. Kështu është raportuar sot në një kronikë të transmetuar nga DW, që bën me dije se pavarësisht projekteve të ndërmarra nga qeveria për të ardhurit nga vende e treta, Gjermania ende nuk ka arritur të plotësojë nevojat për infermierë të kualifikuar.

Por sikurse bëhej me dije në kronikë, kjo kërkesë i ka hapur rrugën shumë abuzimeve. I tillë është rasti i Bosnjës nga ku aktualisht një numër i madh infermierësh është larguar për t’u punësuar në Gjermani.

Gazetarja boshnjake, ka zbuluar se tashmë, shumë të rinj, për t’u larguar nga vendi blejnë diplomën e infermierit pa kryer studime dhe pa patur specializimin e duhur për të kryer këtë profesion.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sonda “InSight” e NASA-s ka regjistruar një zhurmë në Mars, që besohet të jetë tërmeti parë i zbuluar ndonjëherë në këtë planet.

Në SHBA dhe pjesë të tjera të botës regjistrohet sezoni më i gjatë i gripit në 10 vitet e fundit dhe viruset e kësaj sëmundjeje sezonale

Vijon të rritet bilanci i viktimave të sulmeve të shumëfishta terroriste të së dielës së Pashkëve Katolike në Sri Lanka.

Pasi policia hoqi perimetrin e sigurisë, të vendosur pas zjarrit shkatërrues të javës së kaluar në katedralen Notre Dame ka pasur dyndje

Një kompani shtetërore kineze duket se ka shpikur dronin e parë amfib, të përshtatshëm për të kryer sulme në ishuj.

Volodimir Zelenskiy, aktor satire në televizion, arriti fitore të thellë në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u zotua se do të godasë çdo “lajm të rremë” gjatë fushatës për zgjedhjet e Parlame

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, u zotua se do të godasë çdo “lajm të rremë” gjatë fushatës për zgjedhjet e Parlame

Një tërmët i fuqishëm me magnitudë 6.3 ballë ka goditur sot Filippinet.

Rëndohet bilanci i tragjedisë në Sri Lanka, ku tre kisha dhe tre hotele u goditën nga shpërthime të organizuara.