Gjykata turke dënon me burgim të përjetshëm dhjetëra persona

26/11/2020 - 13:22

Një gjykatë në Turqi u ka shqiptuar dënime të përjetshme dhjetëra të pandehurve në një nga gjykimet më të mëdha, që lidhet me përpjekjen për grusht shtet të vitit 2016.

Pilotë të forcave ajrore dhe komandantë të ushtrisë ishin në mesin e gati 500 të pandehurve, të akuzuar për përpjekjen për të përmbysur nga pushteti presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Një total prej 475 të pandehurve u gjykuan, ndërsa 365 prej tyre janë të burgosur. Të paktën 25 ish-ushtarakëve të lartë iu shqiptuan dënime të rënda të përjetshme.

Ata dyshohet se drejtuan komplotin nga baza ajrore Akinci pranë Ankarasë. Erdogan thotë se kleriku mysliman me bazë në SHBA, Fethullah Gulen organizoi komplotin. Gulen ka mohuar çdo përfshirje në përpjekjen për grusht shteti.

Përpjekja për grusht shteti la të vrarë 251 njerëz dhe më shumë se 2.000 të plagosur. Gjyqi filloi në gusht të vitit 2017 dhe akuzat përfshijnë përpjekjen për të vrarë presidentin Erdogan dhe për të kapur institucionet kryesore të shtetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.0 i  shkallës rihter është regjistruar sot në Filipinet jugore.

Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronin politikat e Kinës në rajonin Ksinji

Autoritetet kineze kanë bërë të ditur se rastet e transmetuara lokale të koronavirusit në vend janë në rritje, përderisa numri i personav

Joe Biden është presidenti i SHBA, sepse amerikanët kanë besim, që ai i merr me seriozitet shqetësimet e tyre.

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së bet

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar një rekord të ri përsa i përket numrit të viktimave, pasi 1.820 persona humbën jetën nga koronavirusi

Është publikuar letra që Donald Trump i ka lënë Presidentit të sapoemëruar Joe Biden.

Presidenti Joe Biden, menjëherë pas betimit ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social  “Twitter”. Biden shkuan se nuk ka kohë pë

Ministria e Shëndetësisë në Itali raporton për 13 mijë e 500 raste të reja dhe 525 viktima në buletinin e saj ditor për pandeminë.

Është betuar Presidenti i 46-të i SHBA-ve Joe Biden. Më herët është betuar edhe zëvendëspresidentja e SHBA-ve, Kamala Harris.