Grenell jep zyrtarisht dorëheqjen nga DASH, merr dhuratë nga Trump

02/06/2020 - 10:10

Mbrëmë vonë ambasadori Richard Grenell dha dorëheqje nga detyra që mbante në Departamentin e Shtetit Amerikan. Këtë vendim Grenell e beri te ditur përmes rrjeteve sociale.

“Sot unë zyrtarisht dhashë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit dhe Presidenti Trump më dha një dhuratë per kete largim, karrigen time te kabinetit. Me doreheqjet, sekretarët e kabinetit nuk marrin karrigen me vete, por Presidenti Trump donte që unë të kisha timen sepse, siç tha ai, “Ju jeni Sekretari i Parë i Kabinetit qe jeni deklaruar Gay dhe kjo është një çështje e madhe”, ka shkruar Grenell.

Por ai nuk raportohet të ketë dhënë dorëheqjen edhe nga posti i negociatorit per bisedimet Kosove Serbi.

Trump nderkaq mendoi t’i bëjë një surprizë. Presidenti i dhuroi një karrige apo kolltuk pasi tha se ai ishte sekretari i parë i kabintetit dhe kjo është një gjë e madhe.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q