Greva dhe protesta në Katalonjë, më shumë se gjysmë milioni njerëz në rrugë

19/10/2019 - 09:16

Katalonja po përjeton ditën e gjashtë të protestave të cilat nisën si reagim pas dënimit me 100 vite burg në total, të disa drejtueseve të lëvizjes për pavarësinë e krahinës.

Në grevën e përgjithshme morën pjesë më shumë se gjysmë milioni njerëz nga Barcelona por dhe të ardhur nga shumë qytete, të cilët përmes ngritjes së barrikadave bllokuan disa rrugë, përfshirë edhe atë në kufirin me Francën, iu vunë zjarrin kazanëve të plehrave dhe hodhën mjete të forta drejt forcave të policisë.

Në Barcelonë, katedralja "Sagrada Familia" që prej ditës së djeshme është mbyllur për vizitorët, ndërsa trenat dhe metroja e qytetit kanë ulur rendimentin.

Shumë njerëz thonë se janë të zemëruar për atë që po ndodh, veçanërisht në lidhje me dhunën, ndërsa për të tjerët kjo është mënyra e vetme për të luftuar për qëllimin e tyre, pavarësinë e Katalonjës.

"Dënimi i udhëheqësve separatistë nuk do të ndalojë atë dhe administratën e tij dhe se Katalonja do të kthehet sërish në votime për vetëvendosje. Nëse të gjitha partitë dhe grupet punojnë për ta bërë të mundur, ne do ta mbyllim këtë legjislaturë me pavarësi," – tha presidenti aktual, Quim Torra.

Protestat po zhvillohen në një kohë kur Carles Puigdemont, ish-presidenti i rajonit të Katalonjës, i gjendur përballë urdhrit të ri të arrestit ndërkombëtar të lëshuar nga gjyqtarët e Madridit, vendosi të dorëzohej pranë autoriteteve belge. Ai u paraqit vullnetarisht ndërsa kundërshtoi urdhrin e arrestimit dhe kundërshtoi çdo përpjekje për ta dërguar atë përsëri në Spanjë. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mosmarrëveshjet për luftëtarët e huaj dominuan edhe një takim të koalicionit ndërkombëtar kundër Shtetit Islamik, që u mbajt javën e kalu

Kandidati për Komisioner të Komisionit të Zgjerimit dhe Fqinjësisë së mirë, Olivér Várhelyi ka marrë dritën e gjelbër nga Komisioni i Par

Rreth shtatë milionë fëmijë në vit nuk janë të lirë, pasi ata mbahen në burgje, paraburgim, qendra për ndalimin e migracionit, shtëpi për

Pas bllokimit të nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE, Franca ka paraqitur në një dokument ide për reformim

Të paktën katër persona kanë mbetur të vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur në Fresno, në Californinë qendrore, kur ndoshta më shumë

Në Gjermani rrogat janë të larta, kështu mendojnë shumë migrantë, që duan të vijnë e jetojnë në këtë vend.

Presidenti Donald Trump bëri një vizitë të papritur në një spital ushtarak pasditen e së shtunës për atë që Shtëpia e Bardhë thotë se ësh

Venecia po përgatitet për një “valë përmbytjesh”, që mund të “pushtojë” të gjithë qytetin.

Protestat e “Jelekëve të Verdhë” në Francë shënojnë përvjetorin e tyre të parë të dielën me pjesëmarrje më të ulët sesa demonstratat.

Autoritetet njoftuan se 16-vjeçari që hapi zjarr në një shkollë të mesme të Kalifornisë duke vrarë 2 persona, ka vdekur.