Gruaja e bosit "El Chapo" pranon akuzat për përfshirje në trafikun e drogës

10/06/2021 - 22:33

Gruaja e bosit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman u deklarua fajtore për ndihmën që i ka dhënë burrin e saj të kontrabandonte narkotikë në SHBA. Mediat e huaja raportojnë se Emma Coronel Aispuro pranoi tre akuza gjatë seancës në gjykatën e Uashingtonit.

31-vjeçarja pranoi akuzat dy vjet pasi burri i saj Guzman u dënua me burgim të përjetshëm. Coronel u akuzua për trafikimin e sasive të mëdha të kokainës, metamfetaminës, heroinës dhe marijuanës për import në Shtetet e Bashkuara.

Ajo u përgjigj “fajtore” tre herë kur u pyet nga gjykatësi se cili ishte deklarimi i saj.

Autoritetet amerikane e arrestuan atë në shkurt në Aeroportin Ndërkombëtar Dulles dhe e akuzuan se ka ndihmuar bashkëshortin e saj për të drejtuar kartelin famëkeq të Sinaloas. Zyrtarët e FBI thanë se Coronel ndihmoi për të shpërndarë kokainë si dhe planifikoi arratisjen e burrit të saj nga një burg meksikan në 2015.

Emma Coronel Aispuro u takua me Guzman kur ishte vetëm 17 vjeçe dhe u martua shumë shpejt. Ata kanë dy fëmijë binjakë nga martesa e tyre. Coronel e ka mbështetur gjithmonë burrin e saj, pasi edhe gjatë gjykimit ajo ulej pothuajse çdo ditë në sallën e gjyqit, për t’i treguar atij përkrahjen dhe besnikërinë absolute.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k

Varianti Delta i koronavirusit, apo lloji i virusit SARS-CoV-2 që u përhap nga India, po përbën rrezik për shëndetin e banorëve të Europë

Shtetet e Bashkimit Evropian janë pajtuar të premten që të lehtësojnë kufizimet për udhëtime gjatë verës, ku do të lejohen turistët e vak