Gruaja e ish-shefit të Interpol kërkon azil politik

18/01/2019 - 19:16

Grace Meng, bashkëshortja e ish-Presidentit të Interpol, ka kërkuar azil politik në Francë për dy fëmijët e saj dhe veten. Ajo së bashku me fëmijët jetojnë në Lyon, aty ku ndodhet selia e agjencisë ndërkombëtare të policisë. Grace dhe fëmijët janë aktualisht nën mbrojtje policore pasi kanë marrë kërcënime.

Kam frikë se do të më rrëmbejnë. Kam marrë telefonata të çuditshme, madje makina ime u dëmtua nga dy kinezë që më ndoqën deri në hotel”, tha ajo për mediat franceze. Në intervistat që ka dhënë, Grace Meng ka refuzuar që të tregojë fytyrën pasi frikësohet për sigurinë e saj.

Bashkëshorti i Grace, shefi i Interpol, Meng Hongwei u zhduk gjatë një vizite në Kinë në muajin Shtator 2018 dhe dyshohet se mbahet aty nga autoritetet kineze. Këto të fundit, në Tetor deklaruan se Meng po hetohet për ryshfet. Që nga zhdukja e tij, nuk ka pasur informacione të tjera. Detyra e 65-vjeçarit si President i Interpol ishte kryesisht ceremoniale. Ai gjithashtu ishte një nga 6 zv/ministrat e Sigurisë Publike në Kinë dhe ka 40 vjet përvojë në sistemin e drejtësisë penale të Kinës. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksidenti tragjik që ndodhi pasditen e sotme në

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se rregullat aktuale për shtetasit e vendeve të Bashkimit Evropian që duan të jetojnë dhe punojn

Të hënën udhëtarët vuajtën pasojat e stuhive në Gjermaninë qëndrore dhe jugore që shkaktuan pezullime të fluturimeve dhe vonesa të trenav

Policia e Sllovakisë ka arrestuar një grup prej 30 personash , të cilët ishin fshehur nën vagonët e një treni, në përpjekje për të hyrë n

Në Hong Kong dhjetëra mijëra protestues përfunduan javën e 11-të radhazi të demonstratave pro-demokracisë, përkundër paralajmërimeve të P

Njoftimet se organizata terroriste “Shteti Islamik” është në ditët e saj të fundit, nuk do të thotë fund i ideologjisë që ata përhapën pë

Princi Andrew, ish-duka i Yorkut rikthehet edhe njëherë në vëmendjen e publikut lidhur me akuzat se ka kryer marrëdhënie intime me një 15

Bashkimi Europian i kërkoi palëve të ndryshme që të zhvillojnë një dialog të gjerë dhe gjithëpërfshirës për të qetësuar situatën në Hong

Tetë persona kanë vdekur dhe dhjetë të tjerë kanë shpëtuar pas shpërthimit të një zjarri në një hotel në Odesa, njoftoi shërbimi ukrainas