Gruaja më e pasur e Afrikës mund të kandidojë për Presidente në Angola

16/01/2020 - 16:44

Isabel dos Santos, gruaja më e pasur në kontinentin e Afrikës po mendon që të kandidojë në 2020-ën për Presidente të Angolës.

Në fakt, kjo nuk është zgjedhje rastësore e saj pasi Dos Santos është vajza e ish- Presidentit të tretë të Angolës, José Eduardo dos Santos i cili qeverisi për 38 vite.

Të ardhurat e saj shkojnë deri në 2.2 bilion dollarë sipas Forbes, por në Angolë ka një gjyq të hapur për Isabela dos Santos, ku akuzohet për një skandal të madh financiar.

Ajo u emërua nga i ati si kryetarja e firmës shtetërore të naftës në Angola, Sonangol në 2016-ën dhe u shkarkua nga pasardhësi i Jose Eduardo dos Santos, Presidenti Joao Lourenço.

Në një gjyq muajin e kaluar u vendos që Isabela Dos Santosit t’i ngrijnë të gjitha llogaritë bankare në Angola kurse tani Prokuroria kërkon sekuestrimin e 1 bilion dollarëve prona, që pretendon se i takojnë shtetit. Edhe vëllai i saj nga babai, José Filomeno Dos Santos është në një gjyq në Angola ku akuzohet për korrupsion.

Vajza e ish-Presidentit thotë se nëse kthehet në Angola i rrezikohet jeta por gjyqet ndaj saj i konsideron politike të motivuara nga Presidenti aktual Lourenço që kërkon të ketë pushtet absolut. Për një media portugeze ajo tha se është e mundur që të kandidojë në zgjedhjet për presidente të Angolës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një djalë adoleshent, viktimë e bulizmit ‘gjithë jetën e tij’ ka vrarë veten në Britani pasi ndjente se nuk mund t’i shpëtonte ngacmimeve

Një tjetër paciente ka humbur jetën mbrëmjen e sotme nga koronavirusi në Itali.

Mbërrin në 10 numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali.

Regjistrohet rasti i parë i prekjes me koronavirus në Barcelonë dhe në Zvicër.

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak.

Një tjetër tërmet i fuqishëm ka rënë në kufirin mes Turqisë dhe Iranit.

Policia vazhdoi sot kontrollet në postblloqet përreth qyteteve italiane të izoluara, ndërsa autoritetet po përpiqen të frenojnë përhapjen

Kroacia ka konfirmuar rastin e saj të parë të koronavirusit.

Britania e Madhe ka shtuar masat për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës, koronavirus.

Ka shkuar në shtatë numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.