Guvernatori i Nju Jorkut: Duhen projekte të mëdha infrastrukturore për rimëkëmbjen e ekonomisë

26/05/2020 - 22:03

Guvernatori i shtetit të Nju Jorkut bëri sot thirrje për projekte të mëdha infrastrukturore për të rritur ekonominë e SHBA-së pas pandemisë duke nënvizuar se do të fliste për këtë gjatë një takimi me presidentin amerikan, Donald Trump.

“Nëse ka një moment për t’u përballur me këtë nevojë për punime të mëdha në infrastrukturë, është tani”, theksoi guvernatori demokrat, Andrew Cuomo në një konferencë për shtyp nga “New York Stock Exchange” që u rihap për herë të parë që nga 23 mars, transmeton Atsh.

“Ne duhet të rimëkëmbim ekonominë, duhet të krijojmë vende pune”, shtoi ai.

Ai përmendi shembullin e kantiereve të ndërtimit që ai ka kërkuar prej disa vitesh. Në mënyrë të veçantë në sektorin e transportit, siç është ndërtimi i një linje hekurudhore mes qendrës së Nju Jorkut dhe aeroporteve të saj ose shtrirjen e linjës Q të metrosë së Nju Jorkut, dhe në zhvillimin e energjive të rinovueshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q