Heqja e azilit për Assange, Presidenti i Ekuadorit zbardh arsyet

15/04/2019 - 19:14

Julian Assange e ka përdorur ambasadën ekuadoriane për të spiunuar. Akuza ndaj themeluesit të Wikileaks vjen nga Presidenti i Ekuadorit Lenin Moreno, në një intervistë për të përditshmen britanike “The Guardian”.

“Çdo përpjekje për destabilizim përbën një akt represiv ndaj Ekuadorit, sepse ne jemi një shtet sovran dhe i respektojmë politikat e çdo vendi. Ne nuk mund të lejojmë shtëpinë tonë, shtëpinë që ka hapur dyert e saj, të kthehet në një qendër spiunazhi”.

Presidenti ekuadorian akuzoi gjithashtu paraardhësin e tij në pushtet se ka përdorur ambasadën në Londër, ku strehohej Assange për të ndërhyrë në shtete të tjera. Moreno mohoi që vendimi për të dorëzuar pas 7 vjetësh themeluesin e Wikileaks, të jetë marrë me udhëzime nga qeveri të jashtme.

Jualian Assange u arrestua të enjten në ambasadën ekuadoriane në Londër, pas heqjes së azilit politik. 47-vjeçari akuzohet nga drejtësia suedeze për përdhunim dhe nga Shtetet e Bashkuara për nxjerrje të sekreteve shtetërore. Departamenti i Drejtësisë në Ëashington kërkoi zyrtarisht ekstradimin e tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi me dëbimin e miliona njerëzve që jetojnë ilegalisht në SHBA

Ka shkuar në 12 të vdekur dhe 125 të plagosur bilanci i viktimave pas tërmetit me magnitudë 6 ballë që goditi dje Kinën dhe qytetin e Yib

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë

Mohamed Morsi, ish-presidenti i Egjiptit, ka vdekur pasi është paraqitur në gjykatë.

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën dhe 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi autobusi me të cilin udhëtonin u rrëzua në qytetin Z

Këto ditë është mbajtur mesha e parë në Notre Dame që nga shkatërrimi i saj në muajin prill nga zjarri masiv.

Para raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetar të bashkisë së Stambollit, kandidati i AKP-së, Binali Yildirim në sondazhe qëndron pas kan

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor