Për herë të parë, një grua në krye të ”Financial Times”

12/11/2019 - 20:15

”Financial Times” emëroi sot Roula Khalaf, drejtoreshë në redaksinë e saj. Kjo është gruaja e parë në këtë pozitë në më shumë se 130 vjet histori të së përditshmes britanike, konsideruar si Bibël për mijëra ekonomistë.

“Drejtori aktual i redaksisë Lionel Barber, në këtë post që prej 14 vitesh, do të largohet nga posti i tij duke u zëvendësuar nga zëvendësja e tij”, theksoi gazeta në një komunikatë.

Në Twitter, gazetarja u shpreh e mrekulluar për emërimin e saj si drejtoreshë në redaksinë e ”Financial Times” duke e cilësuar si privilegj. Khalaf ka lindur në Liban dhe ka punuar në Lindjen e Mesme gjatë “pranverës Arabe” është e njohur gjithashtu për punën e saj në kërkim të një audience më femërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partneriteti midis Vladimir Putinit të Rusisë dhe Rexhep Tajip Erdoganit të Turqisë e ka kapur në befasi Perëndimin.

Virusi vdekjeprurës që po përhapet në të gjithë Azinë është shumë më ngjitës sesa mendohej më parë dhe dikush që është i infektuar mund t

Administrata e Presidentit Trump ka publikuar rregulla të reja vizash që synojnë kufizimin e “turizmit të lindjeve”, një praktikë me të c

Mëngjesin e sotëm, policia e Belgjikës gjeti 23 emigrantë brenda një kamioni frigoriferik në portin e Zeebrugge. Nga hetimet paraprake re

Nëntë persona humbën jetën, ndërsa të paktën pesë të tjerë janë të zhdukur si pasojë e stuhisë “Gloria” që ka goditur Spanjën.

Presidenti francez Emanuel Macron është përfshirë në një sherr me oficerët e sigurisë izraelitë në qytetin e vjetër të Jeruzalemit, në ce

Qyteti kinez Wuhan është vendosur nën karantinë në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit që besohet të ketë origjinën atje.

Një aeroplan i vogël është rrëzuar në një aeroport në Kaliforninë Jugore duke lënë katër persona të vdekur.

Dy tërmete të fuqishme janë regjistruar mbrëmjen e sotme në Turqi dhe Iran.