Hipën 3 fëmijët në avionin që nuk zbriti kurrë

10/06/2019 - 22:14

Historia e këtyre dy prindërve nga Australia është tepër e dhimbshme. Ata humbën të tre fëmijët e vegjël në aksidentin tragjik të Malaysian Airlines në vitin 2014-të. 5 vjet nga kjo ngjarje tragjike, ata kanë folur për herë të parë për ferrin e jetuar që prej asaj dite.

Oris 8, Evie 10 dhe Mo Maslin, 12-vjeç, po ktheheshin në shtëpinë e tyre në Perth, me fluturimin MH17 sëbashku me gjyshin e tyre 68-vjeçar, Nick Norris.

Anthony Maslin dhe Marite Norris ndodheshin në Holandë për pushime sëbashku me fëmijët, por ata vendosën që t’i nisnin përpara të vegjlit pasi duhet të fillonin shkollën, ndërkohë çifti do të mbyllte disa punë që kishte.

Disa orë pasi fëmijët e tyre kishin hipur në avion, më 17 Korrik të 2014-s, ata dëgjuan lajmin se avioni ishte goditur në ajër, ndërkohë që fluturonte në lindje të Ukrainës.

283 pasagjerët sëbashku me 15 anëtarë të ekuipazhit që ndodheshin në bord mbetën të vrarë, përfshirë 3 fëmijët e çiftit dhe babai i Malin, Norris.

Kur kanë kaluar 5 vjet nga kjo tragjedi, prindërit e fëmijëve rrëfyen se kishin menduar të vetëvriteshin pasi kishin marrë vesh lajmin e kobshëm.

Në një intervistë që pritet të transmetohet këtë javë në televizionin australian, çifti tha se mëngjesin pas aksidentit, e kishin gjetur veten jashtë dritareve të apartamentit të tyre në Amsterdam. Ata kishin planifikuar të hidheshin sëbashku, megjithatë në fund vendosën që të mos e bënin, sepse nuk donin t’i shkaktonin asnjë personi tjetër dhimbjen që po ndjenin vetë.

Maslin dhe Norris thanë se e ardhja në jetë i vajzës së tyre Violet, në 2016-n, i ndihmoi që t’u lehtësohej disi dhimbja. Megjithatë ata vijojnë të vuajnë nga stresi post-traumatik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndryshimet e klimës që kanë të bëjnë me ngrohjen globale po përshpejtohen, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Metrologjisë.

Hotelieri dhe filantropi i njohur Barron Hilton ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Los Angeles.

Ish-zv.presidenti amerikan Joe Biden, kandidat demokrat për president në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, ka kërkuar nga presidenti Do

Bashkimi Evropian ka thënë se negociatorët britanikë dhe ata të BE-së janë pajtuar për të vazhduar diskutimet me qëllim të finalizimit të

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar të premten se mund të lirojë të burgosurit e grupit militant, Shteti Islamik (IS) në kufij

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një nga sulmet më vdekjeprurëse kundër ushtrisë në Burkina Faso muajve të fundit, raporton faqja e

Psikologët gjermanë kanë biseduar me refugjatët që qëndrojnë në qendrat e pritjes në Lajpcig, Gjermani.

Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau ka shprehur keqardhjen për një fotografi të tijën në vitin 2001.

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar shuma të mëdha për ata që ndihmojnë në kapjen e qindra të burgosurve që janë arratisu

Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, u “zu ngushtë” nga një person teksa po vizitonte spitalin ‘’Whipps Cross’’.