Historike/ Arabia Saudite lejon hapjen e kinemave

Postuar: 11/12/2017 - 19:27

   Arabia Saudite ka shfuqizuar ligjin 35-vjecar që ndalonte funksionimin e kinemave brenda vendit. Kjo nisëm reformuese është ndërmarrë nga Princi i fuqishëm i kurorës pas ardhjes në pushtet. Në bazë të këtij plani reformator kanë filluar transformime sociale si koncerte, festivale kulturore, kërcime në rrugë dhe ekzekutimi i muzikës moderne.

Ministri i Kulturës së Arabisë Saudite, deklaroi se qeveria do fillojë menjëherë procesin e licensimit dhe kinemaja e para do të hapet në Mars 2018. Ringjallja e kinemave është plan qeveritar për të promovuar argëtimin si pjesë e një plani reformator pas epokës së naftës. Njëkohësisht, pritet që kjo reformë në kulturë t’i japë një shtyse të re zhvillimit ekonomik të vendit.

Ashtu si hapësirat e tjera publike në mbretëri, kinemaja pritet të ketë ndarje në seksione në bazë të gjinisë ose seksion të veçantë për familjet.

Këto veprime kanë tronditur thellë ultra-konservatorët në mbretëri, të cilët e quajnë kinemanë vulgare dhe të pakuptimtë. Ishin pikërisht konservatorët arabë që propozuan në vitin 1980 ligjin për ndalimin e kinemave

Kleriku me i lartë i Arabisë Saudite, i ka cilësuar kinematë si vende shthurje dhe si mjet që korrupton moralin shoqëror.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pasi republikanët nuk kanë arritur t’i bindin demokratët për të kaluar legjislacionin që mbështet funksionimin, nga ana financiare, ta

   Lëkundjet e tokës nuk kanë të ndalur në Itali. Tërmeti i fundit është regjistruar në orën 18.39 dhe ishte me manjitudë 3.8 ballë.

   Një automjet që lëvizte me shpejtësi është përplasur me turistët që shëtisnin orët e mbrëmjes në sheshin e famshëm e të tejmbushur të

Një nënë 35-vjeçare i ka habitur të gjithë pasi u përpoq të shiste virgjërinë e vajzës së saj 13-vjeçare tek një biznesmen në Moskë për 1

Autoritetet e Pakistanit thonë se persona të armatosur kanë vrarë dje një nënë dhe vajzën e saj, të cilat merrnin pjesë në vaksinimin kun

   5 persona kanë humbur jetën për shkak të aksidenteve të shkaktuara nga një stuhi që ka goditur Evropën veriore.

Personi nga Uzbekistani, i cili akuzohet për vrasjen e tetë personave në New York është i gatshëm të pranojë fajësinë për t'iu shmangur d

Një 5-vjeçare pas një lufte të gjatë me kancerin mbijetoi por një aksident tragjik i mori jetën.

   Policia franceze nisi kontrolle masive në disa impiante të menaxhuara nga kompania e produkteve të bulmetit “Lactalis”, si pjesë e një

   Dogana franceze sekuestroi 539 kilogramë kokainë, me një vlerë prej miliona eurosh në tregun klandestin, në fillim të javës pranë Perp