Historike/ Arabia Saudite lejon hapjen e kinemave

Postuar: 11/12/2017 - 19:27

   Arabia Saudite ka shfuqizuar ligjin 35-vjecar që ndalonte funksionimin e kinemave brenda vendit. Kjo nisëm reformuese është ndërmarrë nga Princi i fuqishëm i kurorës pas ardhjes në pushtet. Në bazë të këtij plani reformator kanë filluar transformime sociale si koncerte, festivale kulturore, kërcime në rrugë dhe ekzekutimi i muzikës moderne.

Ministri i Kulturës së Arabisë Saudite, deklaroi se qeveria do fillojë menjëherë procesin e licensimit dhe kinemaja e para do të hapet në Mars 2018. Ringjallja e kinemave është plan qeveritar për të promovuar argëtimin si pjesë e një plani reformator pas epokës së naftës. Njëkohësisht, pritet që kjo reformë në kulturë t’i japë një shtyse të re zhvillimit ekonomik të vendit.

Ashtu si hapësirat e tjera publike në mbretëri, kinemaja pritet të ketë ndarje në seksione në bazë të gjinisë ose seksion të veçantë për familjet.

Këto veprime kanë tronditur thellë ultra-konservatorët në mbretëri, të cilët e quajnë kinemanë vulgare dhe të pakuptimtë. Ishin pikërisht konservatorët arabë që propozuan në vitin 1980 ligjin për ndalimin e kinemave

Kleriku me i lartë i Arabisë Saudite, i ka cilësuar kinematë si vende shthurje dhe si mjet që korrupton moralin shoqëror.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të udhëtojë për në Britani më 13 korrik.

   Në afro 55 vite pas vrasjes së John Kennedy teori të pafundme konsiparative kanë dalë për të shpjeguar se nga realisht Presidenti i SH

Një autobus ku po udhëtonin nxënës shkolle u përplas me një tren në veri të Indisë, duke shkaktuar si pasojë vdekjen e 13 fëmijëve.

   Presidenca e Këshillit dhe përfaqësuesit e Parlamentit Europian arritën një marrëveshje mbi propozimin për Sistemin Europian të Inform

Një tërmet 4.2 ballë goditi sot rajonin e Molises në Itali.

Organizata “Gazetarët pa kufij”, me seli në Paris vlerëson në raportin e saj për lirinë e medias se po rritet armiqësia ndaj gazetarëve d

   Departamenti i Shtetit u ka dhënë urdhër punonjësve të qeverisë amerikane dhe familjeve të tyre me banim në Nikaragua të largohen menj

   Pas shumë negociatash është arritur marrëveshja e parë që çon në ndërtimin e një qeverie në Itali.

   9 persona janë humbur jetën dhe 16 të tjerë janë plagosur në incidentin e tmerrshëm në Toronto të Kanadasë.