Holanda bllokon bullgarët: Jo pjesë e zonës Shengen

09/02/2018 - 07:57

Kryeministri holandez Mark Rutte ka bllokuar ambicien e Bullgarisë për t’u bashkuar me zonën Shengen. Në Sofje, në krah të homologut Borisov Rute tha se Bullgarisë i duhet më shumë punë për të përmbushur kriteret për t’u bashkuar po ashtu me Eurozonën.

Mediat botërore e konsiderojnë këtë një dush të ftohtë ndaj shtetit që drejton këto gjashtë muaj presidencën e BE-së.

Bullgaria dhe Rumania, të cilat u bashkuan me Bashkimin Europian në vitin 2007, iu dhanë “dritën e gjelbër” nga Komisioni për t’u bashkuar me hapësirën pa kufij të Shengenit në vitin 2010.

Megjithatë, këtë vendim e mbajnë të bllokuar nga Franca, Gjermania dhe Holanda. Pas deklaratës së Kryeministrit holandez ka replikuar ashpër ish-ministri i Jashtëm bullgar Solomon që i ka sugjeruar Borisovit të pengojë Mark Rutte të bëhet presidenti i ardhshëm i Këshillit Europian në vend te Donald Tusk në fund të vitit 2019. /Klan Plus/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Miliarderi i rrëmbyer i Tanzanisë, Mohammed Dewji, është liruar vetëm 10 ditë pasi u kap nga njerëz të armatosur në qytetin e Dar es Sala

Britanikët, që janë të frikësuar nga një jetë jashtë Europës, do të mblidhen nga të gjithë cepat e vendit në Londër, në përpjekje për të

Tarifat e vendosura nga presidenti amerikan Donald Trump kanë ngadalësuar rritjen ekonomike të Kinës.

Më shumë se 60 persona humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë mbetën të plagosur në Indi, pasi një tren mori përpara turmën e njerëzve.

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga

Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka lavdëruar një kongresmen republikan që sulmoi fizikisht një gazetar vitin e kaluar, duke iu referu

Të paktën 50 persona kanë humbur jetën, pasi janë përplasur nga një tren teksa me qindra ishin mbledhur mbi shina për të ndjekur një fest

Banorët në Skoci janë paralajmëruar nga autoritetet që të qëndrojnë vigjilentë dhe të bëjnë kujdes nga pantera e zeza.

Bashkimi Europian tha se është i gatshëm të zgjasë periudhën e tranzicionit pas “Brexit”-it, nëse Britania e Madhe e do këtë.