Humb jetën infermierja, viktima më e re nga koronavirusi në Belgjikë

30/03/2020 - 15:05

Një infermiere 30-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën për shkak të koronavirusit, duke u bërë viktima më e re në këtë shtet.

Isaura Castermans e cila ishte në vijën e parë të frontit në luftën kundër COVID-19, humbi jetën të enjten e 26 marsit, shkruajnë mediat belge.

E reja ka filluar të ndihet keq të martën e 24 marsit dhe më pas ka kontaktuar me mjekun e saj për të lënë një takim por pas dy ditësh gjeti vdekjen në banesën e saj. Sëmundja i preku zemrën pa i lënë asnjë shans për shërim.

"Isaura ishte fëmija ynë i vetëm", ​​thanë prindërit e 30-vjeçares.

"Kam mundur ta prek me shpejtësi kur ajo ishte akoma në barrelë, por në atë moment e kuptova që e kisha humbur", rrëfen duke qarë e ëma.

"Ajo kurrë nuk kishte ndonjë probleme me mushkëritë dhe ishte krejtësisht e shëndetshme, ishte atletike," thanë prindërit e saj për HLN.

Sipas babait të infermieres, 30-vjeçarja e shihte këtë sëmundje si një "përzgjedhje natyrale".

"Nëse unë jam një prej tyre, pa problem, nuk kam frikë nga vdekja", i kishte thënë infermierja prindërve të saj.

Vdekja e Isaura Castermans ka shkaktuar një erë indinjate të përgjithëshme, një zemërim te komuniteti mjekësor për mungesën e mbrojtjes së mjekëve dhe infermierëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pasi pacientët e prekur janë shëruar nga koronavirusi mushkëritë e tyre nuk janë më të njëjtat.

Qeveria e Gjermanisë planifikon të heqë ndalesën e udhëtimit për turistët e 31 vendeve evropiane, nisur nga data 15 qershor.

Spanja ka kërkuar nga partnerët e BE që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë n

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Kryebashkiakja e Romës, Virginia Raggi ka vendosur të ndëshkojë të gjithë ata që hedhin në rrugët pajisjet mbrojtëse të përdorura.

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet për planet për të vendosur një ligj të ri

Një 27-vjeçar është dënuar me 4 muaj burg në Korenë e Jugut, pasi theu rregullat e karantinës.

Në një ceremoni solemne të hënën, me rastin e Ditës së Përkujtimit, Presidenti Donald Trump zhvilloi homazhe për të nderuar amerikanët e

Numri i viktimave nga koronavirusi është rritur në 24 orët e fundit në Itali, ku humbën jetën 92 persona, nga të cilët 34 ishin vetëm në

Belgjika nuk do të vendosë më masa të rrepta izolimi edhe në rastin e një vale të dytë të koronavirusit, deklaroi ministri i Brendshëm, P