I gjunjëzuar nga koronavirusi, Brazili nis vaksinimin

18/01/2021 - 11:27

Brazili një prej vendeve të goditura më rëndë nga pandemia, ka nisur vaksinimin duke filluar me stafin mjekësor. E para që mori vaksinën anti-Covid u bë Monica Calazans, një infermiere 54-vjeçare në San Paulo.

Autoritetet braziliane janë duke përdorur vaksinën kineze Sinovac. Rregullatori shëndetësor në këtë vend, Anvisa, i ka dhënë dritën e gjelbër edhe vaksinës Oxford-AstraZeneca. Me mbi 8.4 milionë njerëz të infektuar me koronavirus, Brazili është vendi i tretë më i prekur në botë, ndërsa ka dhe numrin më të lartë të viktimave, pas SHBA-së: mbi 209,000.

Autoritetet raportuan 551 viktima të dielën – hera e parë në gjashtë ditë që kjo shifër nuk arrin në 1,000. Presidenti Jair Bolsonaro, i cili e ka minimizuar pandeminë nga fillimi, po përballet me kritika në rritje për trajtimin e sëmundjes.

Pakënaqësia shpërtheu hapur në formën e disa protestave anti-qeveritare të mbajtura këto ditë. Si kundërshtar i masave të izolimit, Bolsonaro ka fajësuar guvernatorët e shteteve dhe kryetarët e bashkive për krizën, ndërsa pretendon se qeveria federale i ka siguruar të gjitha burimet e nevojshme për të luftuar virusin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Agjencia Europiane e Barnave (EMA) po fillon një procedurë të përshpejtuar për të testuar vaksinën ruse të koronavirusit Sputnik V.

Rrethuar nga akuzat për ngacmime seksuale, guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo kërkoi falje të mërkurën, duke thënë se ai “mori një mës

Tashmë nën hetim për simpatitë ndaj ekstremit të djathtë, njësia elite komando e Gjermanisë, KSK i ka lejuar anëtarët t’i kthejnë armët e

Në vitin 2020 në të gjithë botën janë regjistruar 13 654 tërmete me magnitudë 4 ballë të shkallës Rihter ose më shumë, më i forti prej të

Brazili regjistroi në 24 orët e fundit numrin më të lartë ditor të viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Tetë persona kanë mbetur të plagosur gjatë një sulmi me thikë në Suedi.

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19, qeveria italiane ka zgjatur deri më 6 prill gjendjen e emergjencës ko

347 persona kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Itali.

Një sulm me raketë ka ndodhur këtë të  mërkurë në një bazë ushtarake irakiane në të cilën janë të vendosura trupat e koalicionit.

Twitter ka konfirmuar një vendim të prerë në luftën për të shmangur informacionet e rreme për tamponët, infeksionet dhe sidomos vaksinat,