Incidenti me avionin, vdesin 41 persona, pasi disa donin të merrnin valixhet!

08/05/2019 - 20:06

41 persona vdiqën nga incidenti i avionit të linjës ajrore ruse Aeroflot pas uljes së emergjencës në aeroportin Sheremetevo të Moskës.

Ndoshta ishte një rrufe, ndoshta një gabim i pilotëve që nuk duhet të ulnin në pistë dhunshëm e me shpejtësi një avion të mbushur me karburant; të gjitha këto do t’i sqarojë hetimi i nisur menjëherë mbi rastin.

Por, ndërkohë mësohet se numri i të mbijetuarve mund të kishte qenë më i madh nëse disa prej pasagjerëve nuk do të këmbëngulnin të merrnin çantat dhe sendet e tjera personale nga avioni që digjej. Bllokimi që ata shkaktuan ngadalësoi evakuimin e të tjerëve.

Kjo lloj sjelljeje praktikisht i zuri daljen personave që kishin mbetur në pjesën e pasme të avionit. Një prej këtyre pasagjerëve ishte, sipas mediave të huaja, Dmitry Khlebushkin, i cili kishte dalë me çantën e dorës nga avioni dhe nuk pati asnjë koment të dhembshur për ata që humbën jetën, vetëm u ankua se “ata të aeroflotit ishin të pashpirt dhe jo profesionalë, pasi kishte tentuar për plot 40 minuta dhe nuk kishte marrë dot rimbursimin e biletës”.

Përpos incidentit të pasagjerëve që vështirësuan largimin e të tjerëve, pati dhe episode heroizmi: piloti i dytë, Maxim Kuznetsov, 36 vjeç, arriti të shpëtonte e të dilte nga avioni që digjej, por kur doli jashtë pa se kapiteni i tij, Dnis Evdokimov, 42 vjeç, nuk kishte arritur të largohej. Atëherë, piloti u kthye mbrapsht në mjetin e pushtuar nga flakët për ta ndihmuar të largohej dhe duke i shpëtuar jetën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. 

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një v

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë

Të mërkurën në mbrëmje pranë kufirit të Hungarisë me Serbinë, policia hungareze gjeti një grup prej 52 migrantësh.

Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe.

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksion