Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Incidenti me Von der Leyen, kryeministri italian quan Erdoganin diktator

09/04/2021 - 08:25

Kryeministri italian, Mario Draghie ka komentuar incidentin që ndodhi në Pallatin Presidencial të Turqisë, kur presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, u la e mënjanuar në divan gjatë takimit të presidentit turk me krerët e BE-së.

I indinjuar nga sjellja e Erdoganit, Draghie akuzoi presidentin turk për poshtërimin e presidentes së Komisionit Europian dhe tha se ishte e rëndësishme të tregohej i sinqertë me "diktatorët"

"Absolutisht nuk jam dakord me sjelljen e Erdogan-it ndaj presidentes von der Leyen. Mendoj se nuk ishte sjellja e përshtatshme dhe më erdhi shumë keq për poshtërimin që vonderLeyenduhej të vuante. Pas kësaj, le t’i quajmë ata siç e meritojnë, diktatorë, me të cilët dikush megjithatë duhet të merret vesh, duhet të jetë i sinqertë kur shpreh vizione dhe mendime të ndryshme," u tha Draghi gazetarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia ka shënuar 5,753 raste pozitive të koronavirusit në 24 orët e fundit, ndërsa një ditë më parë u shënuan 6.659 raste.

“Pyes veten: ku do të na çojë urrejtja dhe hakmarrja?

Ministria e Brendshme e Turqisë shfuqizoi masën e izolimit të plotë që ishte vendosur për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri.

Bashkimi Europian ka njoftuar se do të zhvillojë një video-konferencë të jashtëzakonshme online me ministrat e Jashtëm të BE-së të martën

Një përshkallëzim i luftimeve midis izraelitëve dhe palestinezëve ka bërë që Kombet e Bashkuara të paralajmërojnë për një “luftë më të zg

Insitutit Kombëtar Italian të Shëndetit ka treguar se pesë javë pas fillimit të fushatës së vaksinimit me Covid infeksioni është ulur me

Një automjet në Maryland, SHBA ka shpërthyer në flakë pasi shoferi vendosi të pastronte duart me dezinfektues teksa po pinte cigare.

Komisioneri i OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka paralajmëruar si Forcën e Mbrojtjes Izraelite ashtu edhe grupet e armatosura palestineze

Një udhëheqës i arratisur i mafias italiane është ekstraduar nga Spanja në Itali.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u ka kërkuar shteteve të pasura të dhurojnë vaksina për vendet e varfra dhe të rishikojnë plane