Irani paralajmëron Britaninë për agravim të situatës

22/07/2019 - 07:51

Londra ka dënuar konfiskimin e anijes së saj në Gjirin Persik nga Teherani duke theksuar se ka qenë duke operuar në mënyrë ligjore në territorin e Omanit, kur u rrethua nga forcat iraniane.

Komentet vijnë pas lançimit të një videoje nga Garda Revolucionare e Iranit, ku shihen duke e rrethuar cisternën e naftës.

Ngjarjet e fundit në Ngushticën e Hormuzit, një nga pikat më të rëndësishme të tregtisë ujore në botë, ka ngritur tensionet në mes të Teheranit dhe Perëndimit, gjë që ka rritur frikën për ndonjë konflikt të mundshëm të armatosur.

Sekretarja e Mbrojtjes në Britani, Penny Mordaunt, tha se konfiskimi i anijes Stena Impero, ka qenë “veprim armiqësor”, derisa sekretari i Jashtëm, Jeremy Hunt u shpreh i zhgënjyer gjatë një telefonate me homologun iranin, Mohammad Javad Zarif.

Zarif i tha Huntit se anija – për të cilën Irani thotë se ka shkelur ligjet ndërkombëtare – duhet të kalojë nëpër procedura ligjore para se të lirohet.

Marrëdhëniet mes Iranit dhe Perëndimit janë acaruar pas konfiskimit nga autoritetet britanike të cisternës Grace 1 që kontrollohej nga Irani më 4 korrik, nën dyshimet se po bënte bartjen e naftës në Siri, në kohën e sanksioneve nga shtetet evropiane.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, kishte thënë se Teherani do të hakmerret ndaj konfiskimit të cisternave nga ana e autoriteteve britanike.

Cisterna iraniane dhe ekipi i saj vazhdojnë të jenë nën kontrollin e autoriteteve të Gjibraltarit, derisa Stena Impero e Britanisë është duke u mbajtur nga autoritetet iraniane.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një stuhi e fortë për një orë ka shkaktuar përmbytje dhe duke lënë pa energji elektrike mijëra shtëpi në Brisbane, Australi.

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre nga prokur

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reja më 2 Mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pa

Shtetet e Bashkuara e kanë goditur Iranin me sanksione të reja që shënjestrojnë disa kompani, të cilat akuzohen për transportimin e armëv

Numri i gazetarëve të burgosur në botë mbetet afër shifrave rekord, sipas një studimi vjetor të publikuar të mërkurën nga Komiteti për Mb

Të paktën 250 gazetarë janë të burgosur në botë, ku kryeson Kina, si një vend autoritar që nuk e toleron pavarësinë e mediave, tha të mër

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke,

Duke parë lëkundjet e regjistruara së fundi duket se pas Shqipërisë vala e goditjeve po lëkund Turqinë dhe Greqinë fqinje.

Një përplasje me armë për orë të tëra ka ndodhur në New Jersey në Shtetet e Bashkuara.

Bashkimi Europian ka shpërndarë plot gjashtë miliardë euro, të premtuara për refugjatët në Turqi sipas një marrëveshjeje të bërë në vitin