Ish-Presidenti amerikan shtrohet në spital

12/11/2019 - 11:48

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Jimmy Carter 95 vjeç është shtruar në spital në Atlanta pas problemeve shëndetësore.

Ai do t’i nënshtrohet një ndërhyrje kirurgjikale për të ulur presionin e gjakut në tru. Operacioni është planifikuar të kryhet pas disa orësh sipas orës lokale.

Jimmy Carter është ish-Presidenti më i vjetër amerikan që jeton ende. Ai ka qenë Presidenti i 39-të i SHBA-së nga radhët e demokratëve dhe qëndroi në Shtëpinë e Bardhë nga viti 1977 deri në vitin 1981.

Gjatë rikandidimit për t’u zgjedhur për herë të dytë si President, Carter u mund nga Ronald Reagan.

Në vitin 2002, Jimmy Carter fitoi Çmimin Nobel për Paqe për punën e tij humanitare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

43 persona kanë humbur jetën, pas shpërthimi të një zjarri në një fabrikë të çantave në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi.

Dy persona kanë humbur jetën dhe 1 tjetër mbeti i plagosur  pasi një marins amerikan hapi zjarr në bazën ushtarake të Pearl Harbor.

Disa muaj pasi një person u qëllua për vdekje në një park në Berlin, Gjermania vendosi të dëbojë dy diplomatë rusë, pasi dyshohet se vras

Me gjithë grindjet e mëparshme, samiti i NATO-s përfundoi me demonstrim uniteti: as Turqia nuk bllokoi, as Trumpi nuk u tërhoq nga deklar

Ish-deputetja e Partisë opozitare Demokratike të Popullit (HDP) në Turqi, Mizgin Irgat, është dënuar me më shumë se një vit burg për përh

Duke marrë parasysh sa shpesh bien tërmete në Japoni, të gjitha godinat kanë njëfarë mbrojtjeje nga lëkundjet.

Një tragjedi ka ndodhur ditën e hënë në Ukrainë, ku është qëlluar për vdekje djaloshi 3-vjeçar i biznesmenit dhe deputetit, Vyacheslav Sb

Dy tërmete tronditën Ridgecrestin në Kaliforni këtë vit: njëri në 4 korrik (i magnitudës 6.4), dhe tjetri ditën pasuese, në 5 korrik.

Japonia është një prej zonave në botë që ka aktivitet sizmik të lartë.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka bërë të ditur se pas lajmit të tërmetit ka biseduar dy herë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ra