Itali, 9 viktima dhe 1229 raste të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit

15/09/2020 - 17:38

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë italiane, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 9 viktima nga koronavirusi.

Totali i vdekjeve që nga fillimi i emergjencës shëndetësore është rritur në 35.633.

Autoritetet e shëndetësisë raportuan gjithashtu se sot u regjistruan edhe 1229 raste të reja pozitive, (dje ishin 1008) për një total prej 289.990 të prekurish nga Covid-19.

Gjithashtu pati edhe 695 të shëruar, për një total prej 214,645 raste pacientësh.

Në rajonin e Lombardisë gjatë 24 orëve të fundit u raportua për 2 viktima dhe 176 raste të reja pozitive.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në rajon ka shkuar në 16.903, kurse totali i rasteve pozitive, që prej fillimit të pandemisë, është rritur në 103.640.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.

Një masakër në një lokal shkaktoi 11 persona të vdekur të dielën, thanë autoritetet meksikane, ndërsa vendi lufton me një normë rekord të