Itali, drejt shërimit çifti kinez me koronavirus

22/02/2020 - 18:26

Ndërsa në rajonet Lombardi dhe Veneto, në Itali shënohet rritje e numrit të personave të prekur me koronavirus, 51 të prekur deri më tani, nga instituti italian i sëmundjeve infektive në Romë vijnë lajme pozitive.

Në buletinin mjekësor të drejtuesve të kësaj strukture informohet se është në gjendje të mirë shëndetësore e drejt shërimit shtetasi kinez i prekur, së bashku me bashkëshorten e tij nga koronavirus.

Ai ka dalë nga gjendja e terapisë intensive. Çifti kinez, banorë të Wuhan, u identifikuar me koronavirus gjatë udhëtimit të tyre turistik në Romë.

Gjithashtu mjekët e kësaj strukture informojnë se është shëruar nga koronavirus e pritet të dalë sot nga spitali shtetasi italian i mbërritur pak ditë më parë së bashku me 55 italianë nga Wuhan.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fotografitë tronditëse nga Nju Jorku tregojnë thasët me trupat e viktimave nga COVID-19 që mbushin korridoret e një spitali në Brooklyn, 

Ndërsa numri i të prekurve nga koronavirusi në gjithë botën ka shkuar në mbi 1.2 milionë, Presidenti amerikan Donald Trump foli mbi paras

Italia vazhdon të jetë e tronditur nga numri i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë e nga personat e infektuar.

621 persona humbën jetën në Mbretërinë e Bashkuar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të viktimave në 4,934 persona.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall.

Numri i njerëzve që kanë vdekur në Spanjë brenda një dite ka rënë për të tretën ditë me radhë në 674.

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeta II do të dalë sot në një konferencë të rrallë televizive.

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për

SHBA ka regjistruar rekord viktimash në një ditë, duke numëruar 1.497 jetë të humbura nga koronavirusi.

Turqia ka konfirmuar 76 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), me çka numri i viktimave nga ky virus në vend ka shkuar në 501.