Itali, më shumë se 100 të prekur nga koronavirusi, mbyllen shkollat në Milano

23/02/2020 - 11:24

“Për fat të keq të infektuarit me koronavirus me siguri i tejkalojnë njëqind të prekur në të gjithë vendin” - konfirmoi presidenti i Lombardisë, Attilio Fontana. Numri i personave që do të duhet të qëndrojnë të mbyllur në shtëpi për të shmangur përhapjen e Coronavirus "do të jetë shumë domethënës", shtoi Fontana, duke sqaruar se strukturat e tjera janë duke kërkuar përveç spitalit ushtarak Baggio në Milano dhe shtëpizave aeronautike në Piacenza, një tjetër vend ku të sistemohen të prekurit.

Ndërkohë, kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, gjatë një konference për shtyp paraditen e sotme ka deklaruar se shkollat do të qëndrojnë të mbyllura për një javë, raporton Corriere della sera.

"Ka shumë ngjarje në qytet, unë nuk imagjinoj një qytet të blinduar në të cilin gjithçka anullohet, por ato që nuk janë të detyrueshme dhe mund të shtyhen do t'i shtyjmë" – tha ai.

"Në këtë pikë, madje edhe në një nivel të kujdesshëm, unë mendoj se aktivitetet e shkollës duhet të ndërpriten në Milano. Unë do t'i propozoj Presidentit të Rajonit që të mbyllen në të gjithë  metropolin” – tha Sala.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

British Airways njofton se do të pezullojë nga puna 36 mijë punëtorë duke filluar nga pilotët deri te personeli ndihmës. Sipas kompanisë,

Spanja ka shënuar një tjetër rekord negativ përsa i përket numrit të viktimave që kanë humbur jetën brenda një dite.

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka urdhëruar policinë dhe ushtrinë që të vrasë të gjithë personat që krijojnë shqetësime dhe thye

47,290 viktima dhe 938,452 të prekur me koronavirusin e ri; ky është bilanci aktual në mbarë globin.

Në konferencën e përditshme për shtyp lidhur me koronavirusin, Presidenti Donald Trump e pranoi se rezervat kombëtare të paisjeve mbrojtë

Një shpërthim bëri që dy ndërtesa të shembeshin në qendrën historike të Alberona, në zonën Foggiano në Itali.

Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 200,000 persona, ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar më shumë se 4,600 v

Mbretëria e Bashkuar regjistroi 563 të vdekur prej koronavirusit, duke e bërë atë ditën më të keqe deri më tani që nga nisja e pandemisë

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Turqi rritet në 277, pasi 63 persona humbën jetën në 24 orët e fundit.

Testimet po kryhen nga kompania italiane Biotech Takis me qendër në Castel Romano në afërsi të Romës , në bashkëpunim me Institutit Kombë