Itali, presidenti Mattarella hap konsultimet me partitë politike

21/08/2019 - 23:00

Presidenti i Italisë fillon sot konsultimet për të parë nëse ekziston ndonjë mënyrë për krijimin e një qeverie tjetër koalicioni pas dorëheqjes së kryeministrit Giuseppe Conte.

Presidenti Sergio Mattarella po shikon mundësinë nëse mund të shmangë shpërndarjen e parlamentit tre vjet e gjysmë para afatit. Nëse jo, vendi do të zhvillojë zgjedhje të parakohshme në vjeshtë.

Konsultimet pasojnë dorëheqjen e kryeministrit Giuseppe Conte, të cilën ai e njoftoi dje pasdite në dhomën e sipërme të parlamentit.

Zoti Conte tha se vendimi i partisë Lega, e cila kërkon një votë mosbesimi ndaj qeverisë, e detyroi të ndërpresë mandatin. Ai akuzoi udhëheqësin e Legës, ministrin e brendshëm, Matteo Salvini, për rrëzimin e koalicionit qeverisës për përfitime personale dhe politike.

Zoti Salvini dhe partia e tij po paraqitet mjaft mirë në sondazhet e opinionit, me diçka më pak se 40 përqind. Politikat që ai ndjek kundër emigracionit i kanë shërbyer forcimit të pozitave të tij që kur erdhi në pushtet. /Voa

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e rriti të premten kërcënimin nga koronavirusi i ri në nivelin më të lartë. Shefi i OBSH-së, Te

Një zjarr i madh ka shpërthyer në një stacion të madh treni në Paris, ku policia raporton “incidente të papranueshme” përpara një koncert

Në SHBA, ligjvënësit po punojnë për një marrëveshje dypartiake që do të siguronte miliarda dollarë fonde emergjence për të frenuar përhap

Në shumë vende të botës, vazhdojnë raportimet për raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa bota po përgatitet për nj

Koronavirusi ka shkaktuar vdekjen e 4 personave të tjerë në Itali duke e çuar në 21 numrin total të viktimave, ndërkohë që sipas të dhëna

Koronavirusi ka vrarë britanikun e parë.

Një qen i rracës Pomeranian ka rezultuar i prekur nga koronavirusi pasi dy pronarët e tij në Hong Kong u konfirmuan mbartës të Covid-19.

Shënohet rasti i parë i infektuar me koronavirus në Nigeri.

2,859 viktima dhe 83,385 të infektuar, ky është bilanci i koronavirusit në të gjithë botën.

Koronavirusi vazhdon të përhapet në të gjithë vendet e botës. Së fundmi janë shënuar rastet e para në Hollandë dhe në Bjellorusi.