Itali, shpërthim në dyert e partisë Lega Nord

15/10/2018 - 07:44

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë. Fatmirësisht nuk lëndoi njeri, por shkaktoi vetëm thyerje xhamash.

Autorë të sulmit dyshohet të jenë një grup anarkistësh. Ata lanë edhe këtë mesazh ku shkruhej “akoma fryn era”, sipas titullit të një kënge partizane italiane.

Shpërthimi ndodhi para vizitës së ministrit italian të Brendshëm Mateo Salvini, drejtues i Lega Nordit ku ai zhvilloi tubimin elektoral për zgjedhjet e 21 tetorit, kur do të zgjidhet Presidenti dhe Këshilli Rajonal i Trentos.

Shpërthimi është një tjetër tregues i klimës së tensionuar politike në vend. Zyrat e Lega Nord kanë rënë disa herë në të kaluarën, pre e sulmeve me bomba.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në muajin tetor, trupi ekzekutiv i BE-së e refuzoi projekt-buxhetin e Italisë dhe i kërkoi të bëjë ndryshime, gjë që nuk u mor parasysh n

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Texas SHBA, ku një 6-vjeçare ka mbytur vëllain e saj një vjeç.

Rreth 85,000 fëmijë nën moshën pesë vjeç kanë ndërruar jetë nga kequshqyerja akute përgjatë tre viteve luftë në Jemen.

Presidenti francez Emmanuel Macron mori në mbrojtje rritjen e taksave të karburantit që ka nxitur protesta në mbarë vendin, por bëri thir

Një sulm kamikaz në kryeqytetin afgan ka lënë të vdekur të paktën 43 persona, dhe mbi 83 persona janë raportuar të plagosur në sulmin vet

Parlamenti francez miratoi sot, në votimin e fundit të Asamblesë, dy propozimet shumë të përfolura kundër manipulimit të informacionit në

Policia italiane konfiskoi tetë vila të ndërtuara në mënyrë të paligjshme nga anëtarët e mafias në zonën e Romës.

Katër persona humbën jetën në një sulm me armë në një spital në Çikago të Shteteve të Bashkuara.

Ish-kryetari i bashkisë së New York-ut Michael Bloomberg njoftoi se po i dhuron 1.8 miliard dollarë Universitetit Johns Hopkins, për të r

Gjermania do të ndalojë shitjen e armëve drejt Arabisë Saudite në shenjë proteste ndaj vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, përfshirë fu