Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Italia ashpërson masat anti-Covid

03/03/2021 - 20:58

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19, qeveria italiane ka zgjatur deri më 6 prill gjendjen e emergjencës kombëtare kundër pandemisë.

Në të gjitha zonat e listuara në kategorinë e kuqe, më të lartën për rrezikshmërinë e përhapjes, u vendos mbyllja e të gjitha institucioneve arsimore, ku mësimi do të zhvillohet online.

Muzetë, palestrat apo aktivitete të tjera të kohës së lirë do të qëndrojnë mbyllur edhe në zonat e verdha, me nivel më të ulët infektimesh dhe parashikohet të hapen jo para 27 marsit. Në fuqi do të vijojë të jetë shtetrrethimi 22 me 5.

Ekspertët thonë se mutacioni britanik që përhapet më shpejt është përgjegjës për më shumë se gjysmën e infektimeve aktive, çka është bërë shkak edhe për shtimin e lehtë të infektimeve ditore.

Edhe Franca pritet të ashpërsojë masat anti-Covid, ndërsa infektimet ditore vijojnë të jenë më të lartat në Europë. 24 orëshin e fundit, edhe Gjermania shënoi një rritje të ndjeshme të shifrave të infektimeve duke kapërcyer 9 mijë raste, pas disa ditëve shifra të ulëta. Ekspertët i kanë bërë thirrje qeverisë, të bëjë kujdes me lehtësimin e masave për të shmangur një tjetër valë infektimesh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krerët e partive CDU dhe CSU kërkojnë që çështja e kandidatit për kancelar në zgjedhjet e ardhshme nga partitë e Unionit të zgjidhet sa m

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson nuk do të marrë pjesë në funeralin e Dukës së Edinburgut, i cili do të mbahet të shtunën

Ministri ukrainas i mbrojtjes tha të shtunën se vendi i tij mund të provokohet për shkak të tensionimit nga Rusia të gjendjes në zonën e

Të paktën shtatë persona humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6 goditi brigjet e ishullit kryesor të Indonezisë, Java, të shtunën, n

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) nuk rekomandon imunizimin kundër COVID-19 me dy lloje të vaksinës.

Kompania Pfizer dhe partneri i saj gjerman BioNTech u kërkuan të premten rregullatorëve amerikanë që të lejojnë përdorimin emergjent të v

Për herë të parë një pacientit të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19) iu bë transplanti i indit të mushkërive nga donato

Autoritetet shëndetësore në Itali gjatë 24 orëve te fundit kanë konfirmuar 18,938 raste të reja me koronavirus, duke shënuar rritje kraha

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit e shkaktuar nga gjuri që i shtrëngonte qafënndërsa ishte i shtrirë në trotuar, tha në dëshminë