Italia me qeveri të re, ‘5 yjet’ e Lega Nord bien dakord

Postuar: 13/05/2018 - 20:50

   Më në fund Italia duket se do të ketë një qeveri të re.

Lëvizja ‘5 Yjet’ dhe ‘Lega Nord’ kanë rënë dakord për të krijuar një qeveri të përbashkët.

Pasditen e sotme, Luigi Di Maio dhe Matteo Salvini i kanë telefonuar presidentit duke i thënë se kishin arritur dakordësinë dhe kërkonin që të mblidheshin për të emëruar qeverinë e re.

Por kush do të jetë kryeministri i ri?

‘Kryeministri do të jetë një njeri politik e jo teknik’,është shprehur lideri i Lëvizjes ‘5 Yjet’ Luigi Di Maio.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyrtarët në Meksikë kanë nisur hetimet pasi një kamion i mbushur me 157 kufoma njerëzisht është gjetur i braktisur në një fushë.

   Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak u arrestua sot dhe pritet të fajësohet në kuadër të hetimit që hedh dyshime për përvetësimin

   “Ka qenë takimi më i keq i jetës time”.

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez

   Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nënt

Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private.

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionë dollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar