Italia ndez alarmin e kuq, rritet numri i të prekurve nga koronavirusi

23/02/2020 - 08:06

Vazhdon e rritet numri i të prekurve me koronavirus në Itali duke ndezur kështu dritën e kuqe të alarmit.

Kreu u Mbrojtjes Civile, Angelo Borelli ka bërë një përditësim të të dhënave ku tregoi se numri i të prekurve nga koronavirusi ka shkuar në 76.

"76 persona janë prekur nga koronavirusi deri tani, i vendosur në 5 rajone: 54 prej tyre janë në Lombardi, 17 në Veneto, 2 në Emilia Romagna, 2 në Lazio dhe 1 në Piemonte.

Aktualisht 33 persona janë shtruar në spital me simptoma, nga të cilat 18 në kujdesin intensiv, 11 janë në izolim në shtëpi. Dy vdiqën, ndërsa një person u lirua nga spitali"- tha Borelli.

Ndërsa kryeministri Conte në një mbledhje urgjente me Mbrojtjen Civile ka thënë që në zonat që janë vatër semundjeje duhet të ndalohet hyrja dhe dalja. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.