Italia “po i afrohet pikut” të shpërthimit të koronavirusit

29/03/2020 - 13:07

Zëvendësministri italian i Shëndetësisë, Pierpaolo Sileri, ka thënë se beson që Italia i është afruar pikut të shpërthimit të koronavirusit.

Italia është vendi i goditur më keq nga ky virus, pasi deri më tani ka regjistruar mbi 10,000 vdekje.

Sileri ka thënë për BBC-në se brenda një jave apo 10 ditëve, ky shtet do të përballet me rënie të numrit të të prekurve.

Ai po ashtu ka hedhur poshtë kritikat se Qeveria Italiane nuk ka marrë masat për izolim kur ishte e nevojshme.

Ai ka thënë së qeveria “ka vepruar shpejt” dhe ka qenë “shumë e pafat” që ka pasur disa shpërthime në rajonin e Lombardisë, rajon të Italisë, të cilin e ka përshkruar si “tejet aktiv”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se do të shtyjë deri në shtator Samitin G7 që ishte planifikuar të mbahej në qershor

Nëse jetoni në një vend të pasur dhe doni një shembull të tregtisë dhe bashkëpunimit global, mjafton t’i hidhni një sy pjatës suaj të dar

Nipi i Mbretit të Belgjikës, Filipes, Princi Joakim ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit, pasi ka marrë pjesë në një festë në S

Agjencia hapësinore e SHBA, Nasa ka kryer pak më parë lëshimin historik të mjë mjeti hapësinor privat, që transporton astronautët e saj d