Italia provon për herë parë vaksinën anti-Covid më 24 gusht

11/08/2020 - 20:38

Më 24 gusht Italia do të aplikojë për here të parë vaksinën anti- COVID te 3 pacientë të prekur. Mediet italiane raportojnë se testet do të fillojnë në Spallanzani në Romë dhe në qendra të tjera. Kështu edhe Italia hyn në një nga vendet kandidate për vaksinën kundër koronavirusit.

Mësohet se vaksina ka një financim fillestar prej 8 milion eurosh, 5 mln të siguruar nga qarku Lazio dhe 3 mln nga Ministria e Kërkimit Shkencor përmes Këshillit Kombëtar të Kërkimit.

“Dozat e para të vaksinës të bëra në Itali kanë mbërritur në Institutin Spallanzani dhe nga 24 gusht ne jemi gati për eksperimentim njerëzor”– njofton këshilltari për shëndetin e Rajonit Lazio Alessio D’Amato dhe presidenti Nicola Zingaretti.

Institutit kërkimor thotë se vaksina GRAd-COV2,  e krijuar dhe e prodhuar nga kompania italiane e bioteknologjisë ‘ReiThera’, përdor teknologjinë e “vektorit viral ” që nuk është në gjendje të prodhojë infeksion te njerëzit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një tjetër takim elektoral presidenti amerikan Donald Trump nuk ka ngurruar të përmendë marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë

Rajoni i shkëputur i Nago-Karabakut në Kaukazin e Jugut tha të dielën se 16 nga ushtarakët e saj ishin vrarë dhe më shumë se 100 janë pla

Qytetarët e Zvicrës kanë votuar të dielën në një referendum kundër propozimit të njërës prej forcave politike në vend, për të kërkuar bll

Presidenti Trump emëroi të shtunën gjykatësen Amy Coney Barrett si anëtare të Gjykatës së Lartë, për të plotësuar vendin e mbetur bosh ng

Armenia ka mobilizuar ushtrinë, pas luftimeve të ashpra me forcat e Azerbajxhanit në rajonin e kontestuar të Nagorno Karabakut.

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka rezultuar sërish pozitiv me koronavirus.

Ministri i Jashtëm bjellorus, Uladzimer Makey ka akuzuar vendet Perëndimore për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit të tij, për të n

Rreth 15 000 protestues u mblodhën në Londër për të marshuar kundër masave të qeverisë britanike për ndalimin e përhapjes së koronavirusi

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar nga një rritje masive e numrit të viktimave nga pandemia COVID-19.

Zviceranët do të vendosin të dielën me referendum nëse do të braktisin marrëveshjen e lëvizjes së lirë të njerëzve me Bashkimin Europian.