Italia regjistron numrin më të lartë të të prekurve nga Covid-19 që nga 24 qershori

14/08/2020 - 21:53

Që nga 24 qershori, Italia ka shënuar në 24 orët e fundit, shifrën më të lartë të infektimeve nga Covid-19. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, në 46.723 tamponë të kryer janë regjistruar 574 raste të reja, ndërsa një ditë më parë ishin 523.

Në të gjithë vendin numri i të prekurve ka arritur në 252.809 persona. Ndërkohë janë shënuar edhe 3 viktima, ndërsa një ditë më parë numri i personave që humbën jetën ishte 6.

Ndërkohë Ministri për çështjet rajonale Francesco Boccia, gjatë një takimi me mediat tha se nëse numrat nuk do të ndryshojnë, do të merren vendime për masa shtrënguese në lokale, plazhe dhe diskoteka. Ai pohon që në mbarim të pushimeve, do të ketë masa mbyllëse në të gjithë vendin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të martën se një milion vdekje nga COVID-19 ishte “një moment shumë i trishtuar”,

Banka Botërore paralajmëroi se pandemia e koronavirusit mund t’i varfërojë 38 milionë njerëz në Azinë Lindore dhe në Paqësor.

Organizata botërore Amnesty International ka tërhequr operacionin e saj nga India. Organizata në një njoftim bën me dije se qeveria e Ind

Një gjykatë kineze ka dënuar me vdekje një mësuese në Kinë, me akuzat për helmimin e 25 fëmijëve, njëri prej të cilëve vdiq.

Holanda, nga sot, nis me zbatimin e masave të reja kundër koronavirusit, pasi numri i rasteve të reja në ditë i është afruar tashmë 3-mij

Ligjvënësit amerikanë kanë kaluar një vit plot furtuna politike, përfshirë procesin gjyqësor në Senat për shkarkimin e mundshëm të Presid

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.