Italia shpall gjendjen e emergjencës për shkak të motit të keq

13/05/2019 - 15:47

Moti i keq ka përfshirë të gjithë Europën, ku në disa shtete situata është alarmante. Në Itali, në provincën provincën e Cesena-s lumi Savio ka dalë nga shtrati duke përmbytur të mbjellat në fshatrat përreth.

Situata mbetet kritike edhe në rrethinat e Modenas, ku dy lumenj të tjerë rrezikojnë të dalin nga shtrati.

Në jug të vendit 2 persona kanë humbur jetën si pasojë e motit të keq, ndërsa ekipet e emergjencave kanë nisur kërkimet për persona të bllokuar në banesa.

Dhjetëra fluturime janë pezulluar, ndërkohë që probleme ka pasur edhe në porte.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kancelarja gjermane Angela Merkel "e mori në konsideratë me respekt" njoftimin e dorëheqjes së kryeministres britanike Theresa May".

Një zjarr në një shkollë në Suri të Indisë, u ka marrë jetën 19 studentëve e ndërsa 20 të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Tre alpinistë kanë humbur jetën për shkak të lodhjes kur po zbristin malin Everest, duke e çuar në shtatë numrin e të vdekurve përgjatë n

Në një deklaratë nga Downing Street, kryeministrja britanike, Theresa May paralajmëroi këtë të premte dorëheqjen e saj. 

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një v

Polemika të shumta ka ngjallur në Francë marrja në pyetje e 6 gazetarëve dhe thirrja për llogari e 2 të tjerëve nga Shërbimi i Sigurisë

Të mërkurën në mbrëmje pranë kufirit të Hungarisë me Serbinë, policia hungareze gjeti një grup prej 52 migrantësh.

Theresa May i ka orët e numëruara në krye të vendit, sipas raportimeve të fundit të mediave në Britaninë e Madhe.

Ministri i Mbrojtjes në Turqi, Hulusi Akar, ka thënë se Ankaraja është duke u përgatitur nëse Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksion